همه مطالب

آشنایی با تابلوهای ترافیکی جاده ای + چند نکته مهم

تابلو ترافیکی جاده ای

یکی از مهم‌ترین علائم هشدار دهنده در جاده‌ها تابلوهای ترافیکی بوده و قدمت استفاده از آن‌ها از سایر تجهیزات ترافیکی شهری و جاده بیشتر است. وجود مسیرهای پر پیچ و خم در جاده‌ها نشان دهنده ضرورت وجود تابلوهای جاده‌ای برای مشخص نمودن مسیر است. در بسیاری از موارد به‌دلیل نبود تابلوهای هشدار دهنده، خودرو از مسیر منحرف و دچار حادثه شده است. برای آشنایی با تابلوهای ترافیکی جاده ای در ادامه با ما همراه باشید.

تابلو ترافیکی جاده ای

آشنایی با تابلوهای ترافیکی جاده ای

به‌طور کلی تابلوهای ترافیکی به دو دسته شهری و جاده‌ای تقسیم می‌شوند. بیشتر تابلوهای ترافیکی جاده ای قابل استفاده در شهر نیستند. تابلوهای ترافیکی از لحاظ کاربرد و استفاده به سه دسته اخباری، انتظامی و اخطاری تقسیم می‌شوند. این تابلوها به‌منظور محافظت از عابرین، کنترل سرعت رانندگان، آگاهی از مسیر، هدایت راننده به مسیر درست و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر تابلوهایی که در جاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع اخطاری هستند.

وجود مزیت‌های بی‌شمار برای تابلوهای ترافیکی جاده ای سبب شده تا مسئولین راه‌سازی جاده‌ای برای خرید و نصب آن‌ها اقدام کنند؛ اما بی‌توجهی به نقص‌های ایجاد شده در آن‌ها و عدم تعمیر تابلوهای معیوب می‌تواند سبب ایجاد حوادث جبران ناپذیری برای خودرو و سرنشینان آن شود. این نواقص شامل موارد زیر هستند.

 • نصب در مکان‌ نامناسب
 • ناخوانا بودن نوشته‌ها
 • آسیب دیدن قسمتی از تابلو

و مواردی از این دست که سبب ایجاد حوادث رانندگی می‌شوند. برای جلوگیری از این موارد باید در هنگام خرید تابلوهای ترافیکی جاده ای دقت داشته باشید که این تجهیزات دارای علامت استاندارد بوده و از لحاظ کیفیتی سرآمد باشند. کیفیت رنگ، نوع مواد به‌کار رفته و ابعاد آن از مهم‌ترین‌ عواملی است که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کنید.

ضرورت استفاده از تابلوهای ترافیکی جاده ای

تابلوها یکی از مواردی هستند که سبب استانداردسازی جاده می‌شوند. این تابلوها باید قابلیت خوانده شدن و دیدن شدن داشته باشند. هم‌چنین باید سبب جلب توجه رانندگان شده و آن‌ها را از خطرهای احتمالی جاده آگاه کنند تا در صورت نیاز رانند بتواند بهترین واکنش را از خود نشان دهد.

ضرورت استفاده از تابلو ترافیکی

 • هدایت راننده در رسیدن به مقصد
 • آگاه‌سازی راننده از سرعت مجاز
 • اطلاع رسانی از وضعیت جوی جاده
 • اعلام عبور حیوانات اهلی و وحشی
 • اطلاع از عملیات عمرانی

این موارد نشان دهنده ضرورت وجود تابلوهای ترافیکی جاده ای هستند. در صورت نبود تابلو ترافیکی در جاده، آسیب‌های مالی و جانی زیادی به شهروندان و خودروها وارد می‌شود.

تابلو ترافیکی استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

به‌طور کلی تابلوهای ترافیکی جاده ای استاندارد، جنس مقاومی در شرایط محیطی مختلف دارد. مقرون به‌صرفه بودن نیز از دیگر ویژگی‌های یک تابلو ترافیکی‌ جاده ای استاندارد است. این تابلوها علاوه‌بر این که باید با محیط سازگار باشند، باید علائم راهنمایی و رانندگی را به خوبی برای رانندگان به نمایش بگذارند. با خرید تابلو از مراکز معتبر، خریدی به‌صرفه و باکیفیت داشته و از خسارات ایجاد شده جلوگیری کنید. ویژگی­ها و مشخصات تابلو استاندارد شامل موارد زیر است.

 • رنگ تابلو در برابر نور خورشید و رطوبت از بین نمی­رود و دچار زنگ‌زدگی یا پوسیدگی نمی­شود.
 • با محیط زیست و شرایط جوی سازگاری خوبی دارد.
 • ابعاد و اندازه آن براساس استاندارد­های اعلام شده ساخته شده است.
 • چند زبانه بوده و دارای زبان بین المللی است.
 • کلمات خوانا و قابل فهم باشند و از بین نروند یا کمرنگ نشوند.
 • آلودگی­های جاده مانند دوده و گردوغبار را به خود جذب نمی­کند.
 • نام اصلی و شناخته شده شهرها و مکان­ها را ذکر می­کند.
 • قابل دیده شدن در شب هستند.

شرکت کیمیا صنعت اسپیتمان، تولید کننده انواع تجهیزات جاده ای و شهری است. این مرکز تولیدی از مرغوب‌ترین مواد اولیه و به‌روزترین تجهیزات برای ساخت تابلوهای ترافیکی استفاده می‌کند.

تابلوهای ترافیکی جاده ای

تا به این جای مطلب نسبت­ به اهمیت و ضرورت استفاده از تابلوهای جاده ­ای مطلع شده‌­اید. تابلوهای جاده‌­ای در مسیر برون شهری نصب می‌­شوند و اعلام کننده قوانین و مقررات راهنمایی رانندگی و اطلاعات جاده­‌ای نظیر وجود استراحتگاه، پارکینگ، تعمیرگاه، مسجد، پمپ بنزین، فاصله شهرها، شرایط جوی و مواردی از این دست هستند. در صورت نبود این تابلوها علاوه‌­بر سردرگمی رانندگان در جاده، هرج­ و مرج نیز ایجاد می­‌شود. به­‌طور کلی تمامی تابلوهای اطلاعاتی و بیشتر تابلوهای اخطاری زیرمجموعه تابلوهای ترافیکی جاده ای هستند. یکی از تفاوت­‌های عمده تابلوهای جاده­ای و شهری وجود شبرنگ برای دید بهتر راننده در شب است. تمامی تابلوهای نصب شده در جاده باید دارای شبرنگ باشند؛ این عمل به کاهش خسارات و افزایش ایمنی جاده کمک بسیاری می­‌کند.

نصب تابلو ترافیکی در جاده

دوام و مقاومت تابلوهای جاده­‌ای موضوعی است که باید دقت بسیاری در آن داشت. تعمیر و نگهداری تابلوهای جاده­‌ای نسبت­به شهری دشوار است؛ بنابراین باید از مواد اولیه بسیار مرغوبی تولید شوند. تابلوهای جاده‌­ای باید تمامی اطلاعات جغرافیایی را در اختیار راننده قرار دهد تا فرد نسبت ­به جاده آشنایی بیشتری پیدا کند. چگونگی نصب این تابلو‌ها در افزایش عملکرد آن نیز بسیار موثر است.

مزیت تابلوهای جاده ­ای

وجود تابلوهای ترافیکی جاده­‌ای تا حد بسیاری در کاهش خسارات و آسیب­‌های جاده‌­ای موثر است. نصب و به‌کارگیری این تابلوها سبب آشنایی بیشتر راننده با قوانین جاده و مسیر می‌­شود. انحراف از مسیر اصلی جاده در شب، یک نمونه از حوادثی است که منجر به بروز خسارات جبران ناپذیری می­‌شود. برای جلوگیری از این حوادث باید از تابلوهای ترافیکی جاده‌ای که مجهز به شبرنگ هستند به تعداد کافی در جاده استفاده کرد. خستگی ناشی از رانندگی در جاده از اصلی‌­ترین دلایل بروز تصادفات است؛ وجود تابلو اعلام مراکز رفاهی و استراحتگاه در هر جاده الزامی است. موارد بیان شده چند نمونه از مزیت­‌های اصلی تابلوهای جاده‌­ای بوده و این موارد به روشنی اهمیت وجود تابلوهای ترافیکی در جاده را نشان می‌­دهند.

نصب تابلوهای ترافیکی جاده ای

تا زمانی که تابلوهای ترافیکی به درستی در جاده نصب نشوند، کارایی خاصی ندارند. در برخی موارد نصب تابلو در محل‌­های نامناسب بسیار خطرآفرین‌­تر از نبود آن است؛ بنابراین عملیات نصب صحیح و در مکان مناسب تابلوهای ترافیکی جاده ای به اندازه خرید آن‌ها دارای اهمیت است. تابلوهای ترافیکی بر روی پایه­ قرار گرفته و این پایه بر روی زمین نصب می­‌شود. پایه‌­های تابلوهای ترافیکی جاده‌­ای باید دارای مقاومت و دوام بیشتری باشند. برخی از این پایه­‌ها برای نمایش تابلوها در ارتفاع زیاد استفاده می‌­شوند؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز صدمات و ایمن­‌سازی آن، نصب پایه تابلو باید توسط کارشناس فنی و نصاب حرفه‌­ای انجام شود.

برای انجام فرآیند نصب تابلو، ابتدا باید محلی مناسب را انتخاب کرد. این محل باید مورد تایید کارشناس راهنمایی و رانندگی باشد. تایید کارشناس به‌­منزله دید بهتر راننده و عملکرد مناسب تابلو است. پس از شناسایی محل مورد نظر، خاک آن نیز باید مورد آزمایش قرار بگیرد. در برخی موارد ممکن است خاک بسیار سست باشد؛ بنابراین ایمن­سازی و نصب آن با چالش‌­های زیادی همراه می­‌شود. ابتدا پایه تابلو باید به درستی در محل نصب شده و سپس با استفاده از مصالح مقاوم­‌سازی شود. ضخامت پایه تابلو جاده‌­ای نسبت­ به شهری بسیار بیشتر بوده و نوع تابلو نیز در این ضخامت تاثیرگذار است.

اهمیت تابلو ترافیکی در جاده ها

قیمت تابلوهای جاده‌­ای

برای آشنایی با تابلوهای ترافیکی جاده‌ای و خرید آن‌ها، فروشگاه‌­های معتبر و تحت نظارت راهنمایی و رانندگی بهترین انتخاب هستند. این مراکز با دارا بودن انواع تابلوهای مختلف ترافیکی در طرح‌­­ها و مدل­‌های متفاوت در آشنایی شما با تابلوها جاده‌­ای بسیار تاثیرگذار هستند. قیمت تابلوهای ترافیکی جاده ای براساس نوع کاربرد و مشخصات فنی آن تعیین می­‌شود.

با خرید از شرکت تولیدی کیمیا صنعت اسپیتمان، بی­شک هزینه­‌های نگهداری و تعمیرات آن تا حد چشم­گیری کاهش می­‌یابد؛ زیرا این مرکز با دارا بودن سوابق درخشان در زمینه تولید و عرضه تجهیزات ترافیکی از مرغوب­‌ترین مواد اولیه و به­‌روزترین تجهیزات برای تولید تابلوهای ترافیکی جاده ای و شهری استفاده می­‌کند و در نتیجه با انتخاب مناسب، شما با هیچ‌گونه خسارتی مواجه نمی‌شوید و نیازی به پرداخت هزینه برای تعمیر و تعویض تابلوها ندارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت تجهیزات جاده‌­ای می­‌توانید از طریق پل­‌های ارتباطی معرفی شده در سایت اقدام نمایید.

نسل جدید تابلوهای ترافیکی

تابلوهای ترافیکی جدیدی با کارایی و دوام بیشتر تولید می­شوند. این تابلو­ها در دو نوع LED و سولار عرضه می­‌شوند. تابلوهای LED از دیگر انواع تابلوهای ترافیکی جاده‌­ای هستند. این تابلوها وضوح دید علائم هشدار دهنده را در شب افزایش داده و راننده به­‌راحتی می­‌تواند آن­‌ها را مشاهده کند. این امر سبب افزایش کارایی تابلوهای ترافیکی می‌­شود. از دیگر مزیت­‌های تابلوهایLED ، افزایش ایمنی جاده‌­ها در تاریکی است. نصب این نوع از تابلوها در مناطق پرحادثه پیشنهاد می­‌شود. هم­چنین در داخل تونل­‌ها نیز می­‌توانند بسیار موثر عمل کنند. محبوبیت این تابلو­ها نسبت ­به نوع کلاسیک آن بسیار بیشتر بوده و با نصب آن تا حد زیادی از بروز خسارات جدی جلوگیری می­‌شود. تابلوهای سولار نیاز به برق و سیم­کشی نداشته و انرژی مورد نیاز خود را از طریق نور خورشید دریافت می­‌کند.

به­‌طور کلی تابلوهای ترافیکی جاده‌­ای برای کاهش خطرات جاده و آشنایی راننده با مسیر، تولید و نصب می­‌شوند. وجود برخی از این تابلوها الزامی بوده و برخی دیگر به­‌منظور افزایش کارایی مورد استفاده قرار می‌­گیرند. توجه به محل نصب و محکم­‌سازی آن نیز از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است. آشنایی با تابلوهای ترافیکی جاده ای به طور کامل و بررسی ویژگی‌های آن‌ها به شما کمک می‌کند که خریدی آگاهانه داشته باشید. کارشناسان فروش کیمیا صنعت اسپیتمان به­‌منظور ارائه مشاوره در طول هفته، آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما عزیزان هستند. برای ارتباط با کارشناس فروش می‌­توانید با شماره 91014051-051 تماس حاصل کنید.