همه مطالب

سرعت گیر چیست؟ انواع سرعت گیر و ویژگی آن‌ها

سرعت گیر چیست

در هر نقطه­‌ای که وسایل نقلیه و مردم در کنار هم حضور داشته باشند، مسئلۀ ایمنی مطرح می­‌شود. در برخی از مناطق و خیابان­‌ها محدودیت­‌هایی برای سرعت خودروها در نظر گرفته شده است؛ امّا همیشه افرادی هستند که به­ دلایل مختلف قوانین را نقض کرده و از سرعت مجاز سریع­تر حرکت می‎‌کنند. از چه مانعی می‌­توان در جهت کاهش سرعت و پای­بندی به سرعت مجاز استفاده کرد؟ یکی از این موانع سرعت گیر است؛ امّا سرعت گیر چیست؟ انواع سرعت گیر برای کاهش سرعت خودروها کدامند؟ این‌­ها سؤالاتی هستند که در ادامۀ مطلب قصد پاسخ­گویی به آن‌ها را داریم.

سرعت گیر چیست

سرعت گیر چیست؟ انواع سرعت گیر

سرعت گیر مانعی برای کاهش سرعت خودروها است که در مناطق مختلف نصب می­‌شود. به­‌طور معمول، این مانع ترافیکی در محل­‌هایی بیشترین کاربرد را دارد که محل عبور وسایل نقلیه و عابرین پیاده به‌هم نزدیک هستند. محل­‌هایی مانند مدارس، خط عابرپیاده، ایستگاه اتوبوس، مراکز خرید و موارد مشابه در لیست مناطقی قرار می‌گیرند که به­‌طور حتم سرعت گیر در آن‌ها وجود دارند. به­‌طور کلی سرعت گیر به منظور حفظ امنیت جان عابرین پیاده نصب می­‌شود. با کاهش سرعت خودرو در این مناطق، درصورت بروز مشکل زمان کافی برای تصمیم‌­گیری درست برای راننده و عابر پیاده وجود دارد؛ اما درصورت نبود این مانع ممکن است شاهد تصادفات هر روزه در مناطق نام‌برده شویم.

برای عبور از این مانع ترافیکی باید راننده سرعت خودروی خود را تا 20 کیلومتر برساعت، از حد سرعت مجاز کاهش دهد. این مقدار کاهش سرعت و عبور کند خودرو از سرعت گیر، فرصت تصمیم­‌گیری برای عبور و مرور را برای عابرین پیاده فراهم می­‌کند. اگر خودرو از کاهش سرعت در عبور از این موانع ترافیکی ممانعت کند، ممکن است خساراتی به خودروی خود وارد نماید. سطح خسارات وارد شده با سرعت خودرو نیز رابطۀ مستقیم دارد. به ­این معنی که هرچه سرعت خودرو در زمان عبور از سرعت گیر بیشتر باشد، خسارت وارده به خودرو نیز بیشتر می‌شود. دسته‌­بندی انواع سرعت گیر براساس جنس مواد اولیۀ به‌کار رفته در آن تعیین می­‌شود.

انواع سرعت گیر ترافیکی بر اساس مواد تشکیل‌دهنده

سرعت گیرها براساس مواد اولیۀ تشکیل‌دهنده آن، به سه دسته تقسیم­‌بندی می­‌شوند. این انواع شامل: سرعت گیر پلاستیکی، سرعت گیر لاستیکی و سرعت گیر آسفالتی است.

سرعت گیر پلاستیکی

جنس این مانع ترافیکی از پلی‌اتیلن سخت بوده و از مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار بهره‌­مند است. سرعت گیر پلاستیکی به­ مانند تکه‌­هایی از پازل تولید می­‌شوند. سپس براساس عرض خیابان مورد نظر به صورت یکپارچه در کنار یکدیگر نصب می­‌شوند. بنابراین در زمان شکستگی و یا جداشدن یک تیکه می­توان به ­سرعت آن را جدا و تعویض کرد و نیاز به تعویض و تعمیر کل سرعت گیر نیست. این عمل سبب صرفه‌­جویی در هزینۀ تعمیر نیز می­‌شود.

سرعت گیر لاستیکی

سرعت گیرهای لاستیکی برخلاف دیگر انواع سرعت گیرها سازگاری بهتری با تایر خودروها دارند. جنس لاستیکی و انعطاف‌­پذیر سرعت گیر لاستیکی این مزیت را دارد که در زمان برخورد شدید خودرو با این مانع­ ترافیکی آسیب کمتری متوجه خودرو باشد. در شرایط آب‌وهوایی بسیار گرم ممکن است آسفالت ترک بخورد؛ امّا سرعت گیر لاستیکی به­‌دلیل وزن بسیار سبک و انعطافی که دارد می­تواند تا 50 تن بار را تحمل کند.

سرعت گیر آسفالتی

به‌­صرفه‌­ترین نوع سرعت گیر، مدل ساخته شده از آسفالت است. در ساخت این مانع ترافیکی می­توان تا حد چشم­گیری صرفه‌­جویی کرد؛ امّا شکل­دهی به­ آسفالت برای تبدیل آن به­‌سرعت گیر کمی دشوار است.

چگونگی نصب سرعت گیرهای لاستیکی و پلاستیکی

سرعت گیرهای پلاستیکی و لاستیکی به­ دلیل ساختار پازل شکلی که دارند، به ­صورت یکپارچه در کنار یکدیگر نصب می‌­شوند. برای نصب این سرعت گیرها پس از مشخص نمودن محل نصب، با استفاده از چسب­‌هایی خاص سرعت گیرهای لاستیکی و پلاستیکی را درکنار یکدیگر قرار می‌­دهند و سپس به کمک پیچ­‌های مخصوص، آن­ها را به زمین محکم می­‌کنند. نصب غیراصولی سرعت گیرها نیز خود می­‌تواند حادثه‌آفرین باشد؛ زیرا با جدا شدن یک تیکه از پازل سرعت گیر، اغلب خودروها برای عدم کاهش سرعت، قصد عبور از قسمت جدا شده را دارند. بنابراین برای پیش‌گیری از این مهم، باید در نصب و نگه‌داری از آن دقت کافی به خرج داد.

معایب و مزایای سرعت گیر

برای این مانع ترافیکی مزایا و معایب زیادی را می­توان بیان کرد.

مزایا

  • کاهش میزان تصادفات در مناطق عبور و مرور عابرین پیاده
  • پیش‌گیری از خواب‌آلودگی راننده و افزایش توجه به مسیر
  • کنترل سرعت خودروها
  • هشدار به راننده

معایب

  • کاهش سرعت عبور و مرور خودروها
  • استفاده از مسیرهای جایگزین به­دلیل سختی عبور از سرعت گیر
  • افزایش استهلاک خودرو در زمان برخورد با سرعت گیر

به‌­طور کلی می­توان گفت مزیت‌های آن به ­دلیل محافظت از جان عابرین پیاده مهم‌تر از معایب آن است. برای کاهش معایب سرعت گیرها می­توان راه‌کارهای مختلفی را ارائه و پیاده­‌سازی کرد.

کاربرد سرعت گیرها

اولین و اصلی‌­ترین کاربرد سرعت گیرها، محافظت از جان عابرین پیاده است؛ امّا این مانع ترافیکی کاربردهای دیگری نیز دارد. یکی از مهم‌­ترین آن­‌ها که در بیشتر جاده‌­ها مشاهده کرده‌­اید، نصب سرعت گیر قبل از رسیدن به پلیس­‌راه‌­های بین شهری و ایست‌ و بازرسی‌­ها است. برای کاهش سرعت خودروهای عبوری و بازرسی آن‌ها توسط نیروی انتظامی و راهنمایی‌ و رانندگی، این موانع ترافیکی بسیار کاربردی هستند. هم‌چنین در مسیرهای منتهی به جایگاه­‌های پرداخت عوارض جاده‌­ای نیز این مانع ترافیکی به‌­صورت چند عدد پیاپی نصب می­‌شود.

پس از پاسخ به سؤال مهم «سرعت گیر چیست؟ انواع سرعت گیر کدامند؟» دریافتیم که سرعت­ گیر ها یکی از مهم­ترین و کاربردی­‌ترین تجهیزات ترافیکی هستند. این محصول کاربردی می­‌تواند تا حد بسیار زیادی از بروز تصادفات جاده‌­ای و شهری جلوگیری کند. در زمان خرید مانع ترافیکی از جنس پلاستیکی و لاستیکی، توجه به جنس مواد اولیۀ به‌کار رفته در آن می‌­تواند تا حد زیادی سبب کاهش هزینه­‌های نگهداری و تعمیر سرعت گیر شود. چرا که کیفیت و مرغوب بودن جنس مواد اولیه، سبب افزایش طول عمر سرعت گیر شده و به ­این ترتیب می­توان در هزینۀ تعمیر و نگه‌داری آن صرفه‌­جویی کرد. برای خرید و دریافت مشاوره خرید می‌­توانید از کارشناسان زبده شرکت تولیدی کیمیا صعنت اسپیتمان بهره‌­مند شوید. این شرکت تولیدی تجهیزات ترافیکی با داشتن رزومه‌­ای درخشان در صنعت تجهیزات ترافیکی و پارکینگی، برندی قابل اعتماد و اطمینان است.