به دنبال گسترش شهرنشینی و افزایش روز /m,.unj7افزون خودروها در سطح شهر، مدیریت فضای پارک برای خودروها یکی از اصلی‌ترین معضلات برای مسئولان و مدیران محسوب می‌شود. همچنین این مشکل، معضلی است که گریبان‌گیر رانندگان هم شده است و سبب نارضایتی و هدر رفتن وقت و انرژی آن‌ها می‌شود. از این رو کارشناسان با توجه به تمامی عوامل نام برده شده به کمک فناوری‌های جدید و کنترل هوشمند راه حل‌های مناسبی را ارائه کرده‌اند. تکنولوژی‌های نوین در این راستا کمک بسیار زیادی به بهینه‌سازی عملکرد پارکینگ‌ها کرده است. ما در این مطلب قصد داریم با معرفی لیست کامل تجهیزات پارکینگ هوشمند، اهمیت و تأثیر فناوری‌های به وجود آمده در این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

هوشمندسازی پارکینگ‌ها

هدایت و کنترل هوشمند پارکینگ‌ها، نیاز به نیروی انسانی را به حداقل رسانده است. بر اساس عملکرد این سیستم، موارد مؤثر در فرآیند ورود خودرو به پارکینگ مانند دریافت کارت ورود، یافتن محل پارک و فرآیند خروج از پارکینگ یعنی تحویل کارت پارک و پرداخت هزینه بدون نیاز به هیچ اپراتوری به صورت کاملا اتوماتیک امکان‌پذیر است. در واقع هوشمندسازی فرآیند پارک خودروها سبب تسهیل در روند این فرآیندها شده است. این مکانیزه شدن علاوه بر بهبود مدیریت، در صرفه‌جویی وقت و انرژی رانندگان نیز نقش به‌سزایی دارد. اما سوال این است که برای مکانیزه شدن این فرایند باید از چه تجهیزاتی استفاده کرد؟

معرفی لیست کامل تجهیزات پارکینگ هوشمند

استفاده از تجهیزات زیر به رانندگان کمک می‌کند تا در هر شرایطی بهترین استفاده را از یک پارکینگ هوشمند داشته باشند.

سیستم مکان یاب

اینترنت اشیا نقش بسیار زیادی در سیستم پارکینگ هوشمند دارد؛ به همین دلیل استفاده از آن می‌تواند امکانات زیادی را در اختیار رانندگان قرار دهد. یکی از امکانات حاصل از اینترنت اشیا، نمایش مکان‌هایی است که پارکینگ در آن مستقر است و جای پارک دارد. برای استفاده از این مکان‌یاب می‌توان از طریق تلفن همراه و یا سیستم هوشمند خودرو بهره گرفت. در واقع استفاده از سیستم مکان‌یاب علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و انرژی، به کاهش ترافیک نیز کمک می‌کند و عدم ازدحام بیهوده خودروها در یک مکان را به ‌دنبال خواهد داشت. بنابراین کافی است با فعال کردن مکان‌یاب گوشی خود و یک جستجوی ساده، نزدیک‌ترین محل پارک خالی به خود را شناسایی کنید. جالب است بدانید که امروزه شهرداری با ایجاد سنسورهایی در خیابان، به رانندگان در شناسایی محل پارک خیابانی کمک می‌کند.

کاراستاپر هوشمند

جهت جلوگیری از برخورد خودروها با دیوارهای پارکینگ از کاراستاپر استفاده می‌شود. برخی از این کاراستاپرها را می‌توان از راه دور کنترل کرد. این سیستم در پارکینگ‌های خصوصی نیز بسیار کاربرد دارد. مثلا پارکینگ اختصاصی شما در آپارتمان‌تان را حفظ می‌کند. استفاده از کاراستاپرها در مجتمع‌های مسکونی و اداری که تعداد جای پارک اندک است، بسیار کارآمد می‌باشد؛ زیرا مانع از اشغال پارکینگ شخصی شما می‌گردد. اگرچه نصب این وسیله هزینه‌بر بوده و نیاز به زیرساخت‌های مشخصی دارد اما با توجه به کاربرد مؤثر آن در برخی موارد ارزش پرداخت هزینه را دارد.

کار استاپر هوشمند

سیستم سرعتگیر

سیستم سرعتگیر از آن دسته از تجهیزاتی است که در سرعت انجام فرایند پارک خودرو بسیار مؤثر است. این سیستم در برابر خودروهایی با سرعت بالا واکنش نشان می‌دهد و در برابر خودروهایی با سرعت معمولی عکس‌العملی ندارد. این سنسورها در ابتدای پارکینگ یعنی محل ورود نصب شده‌اند و در صورت نیاز اقدام به فعالیت می‌کنند. برای نصب این سنسورها باید زیرساخت‌های مناسبی در نظر گرفت. از همین رو استفاده از افراد متخصص در این حوزه امری ضروری است. همچنین کیفیت بالای این سرعتگیرها باعث شده است که هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها کم باشد.

تابلو راهنمایی و رانندگی هوشمند

تابلو راهنمایی و رانندگی هوشمند یکی از مهم‌ترین موارد تجهیزات پارکینگ هوشمند محسوب می‌شود که در جهت هدایت رانندگان کاربرد دارد. این تابلوها نیز مانند گل میخ‌ها انرژی مورد نیاز خود را از خورشید دریافت می‌کنند و  با ال‌ای‌دی‌های نصب شده در اطراف تابلوها، انرژی مورد نیاز پارکینگ را تأمین می‌کنند. همین موضوع موجب صرفه‌جویی در مصرف برق می‌گردد. همچنین درخشش این تابلوها در تاریکی شب راه را به رانندگان نشان داده و مانع تصادف آن‌ها می‌شود. برخی از این تابلوها جهت نشان دادن ظرفیت جای پارک در محل ورودی پارکینگ نصب می‌شوند. این تابلوها پس از هر ورود و یا خروج خودروها از پارکینگ، ظرفیت پارکینگ را اعلام می‌کنند.

سیستم گل میخ

سیستم گل میخ در پارکینگ‌ها به رانندگان کمک می‌کند تا خودروی خود را در محل مناسب پارک نمایند و تا حد زیادی از تصادف خودرو با سایر وسایل نقلیه جلوگیری می‌کند. این سیستم به کمک led روشنایی پارکینگ را تأمین می‌کند و انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی خورشیدی دریافت می‌کند. از گل میخ‌ها در بیشتر پارکینگ‌های رو باز نیز استفاده می‌شود. از آن‌جایی که این پارکینگ‌ها در شب نیاز زیادی به نور دارند به کمک گل میخ‌ها می‌توان تا حد زیادی از هزینه‌های جانبی مربوط به روشنایی جلوگیری کرد.

گل میخ هوشمند

سایر تجهیزات پارکینگ

شاید نتوان وجود برخی از امکانات موجود در پارکینگ‌ها مثل آینه‌های محدب، ضربه‌گیر، خط‌کشی پارکینگ و… را جزء تجهیزات هوشمند دانست اما برای داشتن یک پارکینگ مکانیزه و ایمن وجود هر یک از موارد نام‌ برده شده لازم و ضروری است. در واقع وجود این تجهیزات در کنار یکدیگر است که از بروز مشکلاتی مثل تصادف جلوگیری می‌کند و در حفظ زمان و انرژی رانندگان مؤثر است. بنابراین بهتر است تمامی تجهیزات موجود در یک پارکینگ را به شکلی درست و با کمک افراد متخصص در آن حوزه نصب نمود.

اگرچه در حال حاضر تجهیزات پارکینگ‌های هوشمند محدود هستند، اما مزایای بسیار زیادی دارند و تاکنون از بروز مشکلات زیادی در شهرهای بزرگی مثل تهران جلوگیری کرده‌اند. ازدحام خودروها در یک خیابان، ترافیک‌های سنگین، آلودگی هوا، هدر رفتن وقت، پایین آمدن تمرکز راننده و… از اصلی‌ترین مشکلاتی است که به کمک پارکینگ‌های هوشمند تا حدود زیادی کاهش یافته است. البته این سیستم قابل ارتقاست و می‌توان تغییرات بسیاری جهت بهبود عملکرد آن ایجاد نمود. افزایش کاربرد اینترنت اشیا و قدرت آن در امر دیجیتالی شدن باعث بهبود عملکرد سیستم‌ها و سازمان‌های بسیاری شده است که هوشمندسازی پارکینگ‌ها نمونه کوچکی از آن محسوب می‌شود. حالا که با معرفی لیست کامل تجهیزات پارکینگ هوشمند آشنا شدید می‌دانید که استفاده از این پارکینگ‌ها برای رانندگان مزایای زیادی دارد.