با گسترش شهرها و افزایش خودروهای شخصی، پیدا کردن جای پارک در شلوغی شهرهای بزرگ به ‌ویژه مناطق تجاری و تفریحی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که افراد زیادی با آن روبه‌رو هستند. این چالش در مواقعی که شما با عجله و شتاب‌زده به دنبال جای پارک هستید، به مشکلی جدی‌تر تبدیل می‌شود. خوشبختانه پارکینگ‌های هوشمند راه‌ حل مناسبی برای پاسخ به این مشکلات هستند و توانسته‌اند تا حدود زیادی چالش‌های موجود در پارک خودروها را کاهش دهند. ما در این مطلب قصد داریم با بررسی سوال پارکینگ هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟ به نقش مؤثر این فناوری در زندگی روزمره بپردازیم.

پارکینگ هوشمند چیست؟

امروزه پیدا کردن جای پارک یکی از موضوعات مهم در توسعه شهری محسوب می‌شود و معضلی است که بیشتر رانندگان با آن سر و کار دارند. راه‌اندازی پارکینگ‌های هوشمند اقدامی است که توانسته با هدف رفاه حال رانندگان و مدیریت بهتر شهری، راه حل مناسبی برای این مشکلات باشد. در واقع پارکینگ‌های هوشمند مکان‌هایی هستند که از طریق امکاناتی نظیر سیستم کنترل تردد، دوربین پلاک خوان و… به رانندگان در پیدا کردن جای پارک کمک بسیاری می‌کنند. به کمک این نوع پارکینگ‌ها دیگر لازم نیست که رانندگان خودروهای شخصی، وقت و انرژی خود را صرف یافتن جای پارک کنند و می‌توانند بر اساس امکانات موجود در این فرایند در حداقل زمان، پارکینگ مورد نظر خود را بیابند.

پارکینگ هوشمند چیست

انواع پارکینگ‌های هوشمند

پارکینگ‌های برجی، زیرزمینی، پازلی، روتاری، جکی و پارکینگ‌های خانگی نمونه‌هایی از پارکینگ‌های هوشمند محسوب می‌شوند که هر یک ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و بهره‌وری از آن‌ها به شرایط محیطی‌شان وابسته است. مثلا در مکان‌هایی که متراژ محدود است اما ارتفاع نامحدودی داریم می‌توانیم اقدام به ساخت پارکینگ‌های برجی نماییم. وجه تشابه تمامی پارکینگ‌های هوشمند این است که در قسمت خروجی همه‌ی آن‌ها یک دستگاه پرداخت اتوماتیک تعبیه شده است که سبب سهولت در پرداخت هزینه می‌گردد. اگرچه پارکینگ‌های هوشمند در تمامی مراکز و موسسات مفید و کارآمد هستند اما بیشترین کاربرد و استفاده از آن‌ها را می‌توان در مراکز تجاری و خرید مشاهده کرد؛ زیرا این مکان‌ها به دلیل ازدحام جمعیت و رفت‌وآمدهای زیاد، نیازمند فضای بیشتری برای پارک کردن خودروهای افراد مراجعه کننده هستند.

مقایسه پارکینگ‌­های هوشمند با پارکینگ­های عادی

پارک خودروهای شخصی در سطح شهر به صورت سنتی، دردسرهای بسیاری را به دنبال دارد. سردرگمی رانندگان برای یافتن جای پارک، آلودگی هوا، افزایش مصرف سوخت، ترافیک زیاد و… تعدادی از دردسرهای پارکینگ­‌های عادی هستند. بنابراین استفاده از پارکینگ­‌های هوشمند بهترین گزینه برای رفع این مشکلات است. در واقع می­توان بر اساس تجهیزات نوین و بهینه موجود در این سیستم‌­ها، نزدیک­ترین جای پارک را بدون صرف وقت، شناسایی و استفاده کرد. استفاده از سیستم هوشمند در پارکینگ‌­ها یکی از مهم‌ترین امکانات مورد نیاز شهرهای پرجمعیت و بزرگ محسوب می‌­شود. در ادامه مطلب به اهمیت و برخی از مزایای پارکینگ‌­های هوشمند می‌پردازیم.

 

حتما بخوانید: انواع پارکینگ هوشمند و تجهیزات پارکینگ هوشمند

 

پارکینگ هوشمند چه مزایایی دارد؟

پارکینگ هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا باید برای این پارکینگ‌ها هزینه کرد و استفاده از آن چه اهمیتی دارد؟ در ادامه پاسخ این سوالات را شرح می‌دهیم.

کاهش ترافیک

یافتن جای پارک در سطح شهر از آن دسته از عواملی است که سبب ترافیک می‌گردد. بنابراین سیستم پارکینگ هوشمند این امکان را در اختیار رانندگان قرار می‌دهد تا به سادگی و در کمترین زمان، نزدیک‌ترین پارکینگ موجود در محیط اطراف خود را پیدا کنند؛ از همین رو از ترافیک ایجاد شده در سطح شهر تا حدود زیادی کاسته خواهد شد.

کاهش آلودگی هوا

طبق آمارها و بررسی‌های انجام شده، روزانه حدود یک میلیون بشکه بنزین از طریق وسایل نقلیه‌ای که به دنبال جای پارک هستند، سوزانده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین مزایای پارکینگ‌های هوشمند صرفه‌جویی در مصرف سوخت و جلوگیری از آلودگی هوا است. کاهش مصرف سوخت سبب کاهش انتشار گازهای زیان بار می‌گردد و در نتیجه به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

افزایش ایمنی

تجهیزات موجود در پارکینگ‌های هوشمند، امکان بروز هر تخلفی را به حداقل می‌رسانند. در واقع در پارکینگ‌های هوشمند می‌توان با تحلیل لحظه‌ای داده‌ها، هر نوع فعالیت مشکوکی را بررسی و رصد کرد. همچنین کاهش ترافیک ناشی از جستجوی جای پارک، عامل مهمی در کاهش تصادفات روزانه محسوب می‌شود. این‌گونه دیگر لازم نیست که رانندگان تمرکز خود را بر روی یافتن جای پارک بگذارند و از خطرات رانندگی غافل شوند.

بهینه‌سازی پارکینگ‌ها

سیستم‌های هوشمند موجود در پارکینگ‌ها این فرصت را ایجاد می‌کنند تا رانندگان با صرف حداقل زمان و انرژی جای پارک خود را بیابند. از همین رو ظرفیت پارکینگ‌ها به صورت کارآمدتری پر می‌شود و می‌توان از فضای آن‌ها بیشترین استفاده را برد.

سیستم پرداخت الکترونیک

این قابلیت به رانندگان این فرصت را می‌دهد تا به ‌جای پرداخت‌های نقدی و روزانه، به صورت کلی و الکترونیک هزینه‌های مربوط به پارکینگ را بپردازند. این مسئله می‌تواند مزایای بسیاری از جمله وفاداری مشترکین پارکینگ‌ها را به دنبال داشته باشد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

همان‌طور که می‌دانید اکثر کارها و فعالیت‌های موجود در پارکینگ‌های هوشمند به صورت خودکار و اتوماتیک انجام می‌گردد. این مسئله باعث کاهش هزینه‌های بسیاری مثل حقوق نیروی انسانی، استهلاک منابع و انرژی می‌شود. در واقع صرفه‌جویی در هزینه‌ها یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای پارکینگ‌های هوشمند محسوب می‌شود که بسیار کارآمد است.

رضایتمندی افراد

در یک پارکینگ هوشمند، تمامی مراحل مختلف اعم از پرداخت هزینه، نمایش محل خالی، جست‌ و جوی محل پارک و… همگی به صورت یکپارچه طراحی شده‌اند و این روند به صرفه‌جویی در زمان و انرژی راننده کمک بسیار زیادی می‌کند. تجربه مراحل نام برده شده به طور منظم می‌تواند در افزایش رضایتمندی رانندگان تا حدود بسیار زیادی مؤثر واقع شود.

تقویت خدمات و برندسازی

افراد همیشه به دنبال رفاه و آسایش در امور هستند. بنابراین از مکان‌هایی که امکانات بیشتری دارند استقبال بیشتری می‌کنند. به همین دلیل فروشگاه‌ها و مراکز تجاری که از سیستم پارکینگ هوشمند استفاده می‌کنند از استقبال بهتری در میان مشتریان برخوردار خواهند شد.

موارد نام برده شده از مهم‌ترین دلایل اهمیت پارکینگ‌­های هوشمند محسوب می­‌شوند و فرصتی مناسب برای سرمایه­‌گذاری در یک فضای تجاری می­‌باشند. حالا می‌دانیم پارکینگ هوشمند چیست و چه مزایایی دارد و به اهمیت استفاده از آن در زمینه‌های مختلف پی بردیم. در واقع راه‌­اندازی یک پارکینگ هوشمند، اقدامی است که به مدیریت بهتر فضاهای خالی موجود در سطح شهر کمک زیادی می‌­کند. در نهایت باید گفت که آلودگی هوا و افزایش جمعیت شهرها دو عامل مهم در ضرورت ایجاد پارکینگ‌­های هوشمند محسوب می­‌شوند و موضوع ایجاد پارکینگ‌­های هوشمند باید در بیشتر شهرهای پرجمعیت و بزرگ مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

به این post امتیاز دهید.