همه مطالب

اهمیت تجهیزات ترافیکی در چیست؟

اهمیت تجهیزات ترافیکی

هر ساله افراد زیادی جان خود را به دلیل سوانح رانندگی از دست می‌­دهند و در این میان خانواده­‌های بسیاری داغ­دار می­‌شوند. یک مورد از مهم­ترین راه‌کارها برای جلوگیری از این حوادث تلخ و آسیب‌­های جدی پس از آن، استفاده از تجهیزات ترافیکی است. تجهیزات ترافیکی شامل تابلوهای راهنمایی و رانندگی، بشکه­‌های ایمنی، استوانه و کله قندی ایمنی، سرعت­گیر و… می‌شوند. تمام این علائم و ابزارها برای جلوگیری از بروز انواع حوادث است. شاید برای بیشتر افراد این سوال مطرح باشد که اهمیت تجهیزات ترافیکی در چیست؟ برای پاسخ به این سوال و آگاهی بیشتر در زمینه تجهیزات ترافیکی، با کیمیا صنعت اسپیتمان همراه باشید.

اهمیت تجهیزات ترافیکی

تجهیزات ترافیکی چیست؟

تجهیزات ترافیکی آن دسته از ابزارهایی هستند که برای کنترل ترافیک، حفظ امنیت عابرین، خودروها و رعایت مقررات مورد استفاده قرار می­‌گیرند. این تجهیزات عموما از رنگ­‌های زرد، قرمز و نارنجی تولید می‌­شوند؛ چرا که این رنگ­‌ها علاوه بر این که هشدار دهنده هستند، از مسافت­‌های بسیار دور نیز قابل شناسایی بوده و می­توان در نقش بازدارنده بسیار خوب عمل کنند.

چرا تجهیزات ترافیکی اهمیت دارند؟

همان‌طور که پیش از این گفتیم، تجهیزات ترافیکی شامل علائم و ابزارهای بسیاری می‌­باشد که به منظور پیشگیری از سوانح و مشکلات متعدد ایجاد شده‌­اند. هرکدام از این تجهیزات ترافیکی دارای اهمیت ویژه‌­ای هستند و برای ایجاد نظم و انضباط در سطح شهر و جاده‌ها نصب می­‌شود.

اهمیت تجهیزات ترافیکی جاده‌­ای

جاده‌­ها به مانند شاهرگ­‌های اصلی هستند که شهرها را به یکدیگر متصل کرده‌­اند و سهم به­‌سزایی در رفت و آمد بین شهری دارند. بسیاری از تصادفات و حوادث رانندگی که منجر به آسیب­‌های شدید بدنی و حتی مرگ می­‌شوند، در جاده‌­های بین شهری اتفاق می‌­افتد. این افزایش سوانح به دلیل سرعت­ زیاد، رانندگی طولانی مدت و به دنبال آن خستگی و مواردی از این دست است. یکی از مواردی که این تصادفات جاده­‌ای را تشدید می­‌کند، عدم استفاده از تجهیزات ترافیکی جاده‌­ای است.

بسیار در اخبار و رسانه­‌ها دیده­‌ایم که وسیله نقلیه‌­ای به دلیل نبود علائم رانندگی مناسب در جاده از مسیر منحرف و باعث بروز خسارات جانی و مالی شده­ است. بنابراین شاید بتوان این گونه برداشت کرد که اهمیت وجود تجهیزات و علائم ترافیکی در جاده‌­ها نسبت به شهرها بسیار بیشتر است. چراکه به دلیل مواردی چون سرعت بالا، رانندگی طولانی مدت، ناآشنایی با جاده، سختی رانندگی در جاده، تاثیر شدید آب و هوا بر جاده و… نیاز به این تجهیزات بیشتر احساس می‌شود.

اهمیت علائم رانندگی

اهمیت علائم رانندگی

تابلوهای ترافیکی و علائم رانندگی نصب شده در شهرها و  جاده­‌ها برای یاری رساندن به عابرین و رانندگان مورد استفاده قرار می­‌گیرد. اهمیت وجود این ابزار به این دلیل است که آن‌ها به مانند یک کتاب راهنما عابرین پیاده و رانندگان وسائل نقیله را نسبت به مسیر، آگاه و اطلاعات لازم برای هدایت صحیح را به آن‌­ها می­‌دهند. برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی، خیلی مهم است که این تجهیزات در مسیری درست نصب و مورد استفاده قرار بگیرد.

اهمیت موانع ترافیکی

یک نمونه از مهم­ترین تجهیزات ترافیکی، ضربه‌­گیرهایی هستند که در نقاط پرخطر و آسیب زننده نصب می­‌شوند. این ضربه­‌گیرها تا حد بسیار زیادی می­‌توانند از بروز خسارت‌­های جانی پیشگیری کند. علاوه ­بر آن از رسیدن آسیب جدی به وسیله نقلیه نیز جلوگیری می­‌کنند. همچنین جداکننده‌­‌های مسیرهای شهری و جاده‌­ای نیز می­‌توانند در مدیریت و کنترل ترافیک نقش بسیار مهمی را ایفا کنند. از دیگر موانع ترافیکی که در داخل شهر بسیار پرکاربرد هستند می‌توان به سرعت­گیرها اشاره کرد. سرعت­گیرها با نصب شدن در مسیرهای پرتردد و پرخطر با ایجاد مانع سبب کاهش سرعت خوردوها می‌شود که این امر در کاهش تصادفات شهری و جاده‌­ای نقش مهمی دارد.

اهمیت چراغ‌­های راهنمایی

چراغ‌­های ترافیکی برای ایجاد نظم در رانندگی مورد استفاده قرار می­‌گیرند. چراغ راهنمایی با سه رنگ سبز، زرد و قرمز، پر استفاده‌ترین چراغ‌ها هستند که به صورت استاندارد تنظیم شده و در سراسر جهان کاربرد یکسانی دارند. چراغ­‌های چشمک زن به منظور هشدار دادن به رانندگان بر سر تقاطع‌­ها یا محل‌­های مربوطه نصب می‌­شوند. بنابراین چراغ‌­های راهنمایی و چشمک زن از جهت ایجاد نظم و هشدار دادن به رانندگان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. چراغ­‌های چشمک زن به دو رنگ قرمز و زرد هستند. رنگ قرمز در محل‌­های پرخطر دیده شده و رنگ زرد به معنی احتیاط است. معمولا در چهارراه‌هایی که ترافیک زیادی وجود دارد برای هدایت بهتر رانندگان از چراغ‌های فلش‌دار استفاده می‌شود. همچنین نوعی چراغ راهنمایی برای عابرین پیاده وجود دارد که گذشتن از خیابان را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کند.

اهمیت کیفیت تجهیزات ترافیکی

از دیگر موارد مورد اهمیت در تجهیزات ترافیکی، کیفیت آن­ها است. وجود کیفیت نیز در کارایی تجهیزات ترافیکی نقش بسیار مهمی دارد. این کیفیت شامل موارد زیر می‌باشد.

  1. دوام: مقاومت کافی را در برابر ضربات و صدمات صورت گرفته داشته باشد. همچنین در هر شرایط آب و هوایی شکل مطلوب کارکرد خود را از دست ندهد.
  2. مهندسی: مهندسی بودن ابزار ترافیکی بسیار حائز اهمیت می­‌باشد. این ابزار باید کارکرد بسیار خوبی داشته باشد.
  3. حفظ امنیت: تجهیزات باید نقش پیشگیرانه داشته باشند و یا میزان آسیب و صدمات را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. از این بابت باید دارای امنیت باشند که میزان صدمات وارده را افزایش ندهند.
  4. خدمات: این مبحث مستقیما به شرکت تولیدکننده تجهیزات ترافیکی مربوط است. باید خدمات‌دهی در حد بسیار مطلوب و رضایت‌بخش انجام شود.

اهمیت تجهیزات ترافیکی در چیست؟ این گونه می­توان بیان کرد که اهمیت تجیهزات ترافیکی در کاهش میزان تصادفات شهری و جاده­ای و کنترل ترافیک شهری و جاده است. به طور کلی این علائم و تجهیزات به منظور ایجاد نظم در جامعه و جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی تولید و مورد استفاده قرار می‌­گیرد. همچنین کیفیت این ابزارهای ترافیکی نیز از مواردی است که باید به آن توجه ویژه‌­ای داشت. کیفیت یکی از ستون­‌های اصلی در ارائه خدمات هرچه بهتر این تجهیزات است و این امر تنها به واسطه­ خریدی مطمئن و آگاهانه صورت می‌­پذیرد. شما می‌توانید از شرکت کیمیا صنعت اسپیتمان، بزرگ­ترین تولیدکننده انواع تجهیزات ترافیکی در شرق کشور، با کیفیت ترین تجهیزات ترافیکی را خریداری کنید.