همه مطالب

معرفی کامل انواع پارکینگ هوشمند در سال 2021

پارکینگ هوشمند چیست

امروزه با پیشرفت گسترده و مداوم تکنولوژی، پارکینگ‌های معمولی برطرف کننده نیازهای انسان نیستند و به منظور هدفمندتر شدن و دقیق‌تر شدن این امر، استفاده از پارکینگ‌های هوشمند اهمیت بسیاری دارد. در ادامه تعریفی از پارکینگ هوشمند ارائه می‌دهیم و به معرفی تجهیزات پارکینگ هوشمند می‌پردازیم.

پارکینگ هوشمند چیست؟

پارکینگ هوشمند چیست

به پارکینگ‌هایی که در آن‌ها از فناوری‌های به‌روز استفاده می‌گردد، هوشمند (Smart) می‌گویند. این تکنولوژی‌ها در بخش‌های بسیاری به کمک انسان شتافته‌اند؛ برای مثال، سیستمی که با استفاده از سنسورهایی مشخص به رانندگان کمک می‌کند تا جای پارک‌های خالی را به راحتی پیدا کنند. در ایران و در برخی پارکینگ‌های مجتمع‌های تجاری بزرگ، بخش‌هایی از پارکینگ که اشغال شده‌اند توسط لامپ‌هایی به رنگ قرمز و جای پارک‌های خالی با رنگ سبز نمایش داده می‌شوند. علائم و نشانه‌های ترافیکی هوشمند نیز به منظور راهنمایی آسان و سریع افراد به محل‌های ورود و خروج پارکینگ، بسیار مهم و حیاتی هستند و بدین‌گونه از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می‌کنند.

مزایای پارکینگ‌ هوشمند

این روزها، فناوری، روش‌های جدیدی را برای استفاده بهینه از مکان‌های پارک فراهم می‌کند و رانندگان خواستار استفاده از برنامه‌ها و سایر خدمات مشابه برای یافتن فضاهای موجود می‌باشند. پارکینگ‌ها در حقیقت یک منبع درآمد عالی برای شهرها هستند، رشد اقتصادی را تسهیل می‌کنند و عاملی موثر در بهبود کیفیت زندگی در بسیاری از شهرها می‌باشند. دسترسی افراد به پارکینگ در مکان‌های نزدیک به محل زندگی، محل کار و همچنین برای انجام فعالیت‌های گوناگون در اوقات فراغت، امری مهم در رونق اقتصادی شهرهاست. با توجه به قابلیت‌هایی که پارکینگ هوشمند به زندگی انسان می‌افزاید، می‌توان امیدوار بود که این امر به نجات جهان کمک شایانی خواهد کرد.

تحقیقات نشان می‌دهند که روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت در جستجوی جای پارک مصرف می‌شود. بیش از 44 درصد رانندگان، یافتن پارکینگ را یک تجربه استرس‌زا می‌دانند و به طور متوسط، هر راننده 4 روز در سال را به دنبال فضایی برای پارک خودروی خود می‌باشد. تمامی این موارد به ازدحام غیرضروری در جاده‌ها و تخریب املاک و مستغلات باارزش برای ساخت جای پارک بیشتر منجر می‌شود؛ همچنین هیچ اقدام مثبتی برای متوقف کردن گرم شدن کره زمین انجام نمی‌دهد؛ اما اگر پارکینگ‌ها به سمت هوشمند شدن هدایت شوند چه؟ قطعا در این مسیر نیز تکنولوژی به یاری انسان می‌آید و راه را برای او هموارتر می‌کند. با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توان:

  • تعداد خودروهای قابل پارک در یک پارکینگ را افزایش داد.
  • در مصرف زمان و انرژی صرفه‌جویی کرد.
  • روند رفت‌وآمد خودروهای سواری را منظم‌تر نمود.
  • امنیت خودروهای پارک شده را افزایش داد.

و…

انواع پارکینگ هوشمند

انواع پارکینگ هوشمند

ربات‌های پارک کننده

سیستم پارکینگ خودکار از ربات‌ها برای برداشتن ماشین‌ها و پارک آن‌ها استفاده می‌کند که در یک فضای کمتر، تعداد ماشین بیشتری در آن قابل پارک شدن هستند. این سیستم در سال 2018 در فرودگاه لیون-سنت اگزوپری نصب شد. نحوه کار آن این‌گونه است که مسافران یک جای پارک را در سایت فرودگاه رزرو می‌کنند و سپس وسایل نقلیه خود را در یک کابین اختصاصی رها می‌کنند. سپس ربات، وسیله نقلیه را برداشته و در پارکینگی امن پارک می‌کند. با حذف نیاز به فضاهای بین اتومبیل که برای پارکینگ‌های انسان‌محور ضروری است، ربات‌ها می‌توانند با کارایی بیشتری فضاهای پارکینگ را مدیریت کنند.

پارکینگ آسانسوری اتومبیل

این نوع پارکینگ که کمی شبیه به مورد قبلی است و به “انباشته کردن” نیز معروف می‌باشد، چندین سال است که در ایران استفاده می‌گردد. در این روش از آسانسورهایی مکانیکی استفاده می‌شود که وسایل نقلیه را در یک فضای نسبتا کم ولی با ارتفاع زیاد، بالای هم قرار می‌دهند؛ در نتیجه وسایل نقلیه بیشتری می‌توانند دقیقاً همان فضای پارک را اشغال کنند و افراد می‌توانند از این نوآوری برای پارک وسایل نقلیه بیشتر در یک فضای محدود بهره ببرند.

پارکینگ هوشمند حسگردار

این پارکینگ‌ها با استفاده از فناوری اینترنت اشیا، زمان جستجوی پارکینگ را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. این سنسورها در مدت زمانی کم با یک سیستم مسیریابی پارکینگ (PRIS) ارتباط برقرار می‌کنند تا رانندگان را به مکان‌های پارک موجود راهنمایی کنند.

پارکینگ‌های دارای فناوری پرداخت با پلاک

این فناوری به رانندگان این امکان را می‌دهد که با وارد کردن شماره پلاک خود به داخل کیوسک پارکینگ، هزینه پارکینگ را مشاهده کرده و سپس آن را با کارت اعتباری یا پول نقد پرداخت کنند. در این‌گونه پارکینگ‌ها افراد می‌توانند فضا را برای زمان مورد نظر خود از قبل رزرو کنند و در صورت نیاز به تمدید می‌توانند این کار را از راه دور توسط برنامه انجام دهند و نیازی نیست که تنها برای تمدید رزرو یک ساعته محل پارک به ماشین برگردند.

پارکینگ‌های پشتیبانی کننده از محیط زیست

برای شهرهایی که با آلودگی و میزان آلایندگی بالا دست و پنجه نرم می‌کنند، هزینه پارکینگ مبتنی بر آلودگی راهی عالی برای نجات کره زمین است. برای تشویق افراد به خرید اتومبیل‌های تمیزتر و بهبود کیفیت هوا، هزینه پارکینگ را بر اساس اثرات تخمینی خودرو بر محیط زیست محاسبه می‌کنند.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

معرفی تجهیزات پارکینگ هوشمند

در این قسمت از مطلب آشنایی با پارکینگ‌های هوشمند به معرفی تجهیزات پارکینگ هوشمند می‌پردازیم و توضیحی اندک در خصوص هرکدام ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

  • تابلوهای راهنما و ترافیکی مخصوص: به منظور راهنمایی افراد به سمت محل‌های پارک یا درب خروجی.
  • سنسورها و حسگرهای مخصوص: برای نمایش جای پارک‌های خالی و اشغال شده
  • نرم‌افزارهای هوشمند: همچون نرم‌افزار پلاک‌خوان که در قسمت درب ورودی و خروجی نصب می‌گردد یا نرم‌افزاری برای رزرو محل پارک و همچنین نمایش آن.
  • سیستم‌های روشنایی و نور: برای دسترسی آسان افراد به محل پارک خودرو و همچنین نمایش قسمت‌های پر و خالی پارکینگ.
  • دستگاه‌های مخصوص پرداخت وجه: به صورت دستی و الکترونیکی (خودکار) می‌باشند.

جمع بندی

همان‌طور که می‌دانید پارکینگ‌ها در زندگی امروزی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند و هنگام تردد به مکان‌های شلوغ، یکی از نقاط مثبت یا ضعف آن قسمت از شهر به حساب می‌آیند.

چه بسا به دلیل کمبود یا نبود جای پارک، از رفتن به مقصد پشیمان شویم؛ پس هوشمندسازی پارکینگ‌ها و معرفی تجهیزات پارکینگ هوشمند به افراد، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که نباید از آن غافل شویم. کیمیا صنعت اسپیتمان با چندین سال سابقه در بحث تولید تابلوها و تجهیزات ترافیکی مورد نیاز برای پارکینگ‌ها، مرجع بسیار مناسبی برای آشنایی یا خرید این تجهیزات خواهد بود.