همه مطالب

پارکینگ طبقاتی مکانیزه چیست؟ مزایا و معایب آن چیست؟

پارکینگ طبقاتی مکانیزه

در عصر حاضر با توجه به افزایش جمعیت و گسترش شهرها، وسایل نقیله به یکی از اجزای جدایی ناپذیر شهر تبدیل شده­‌اند. روند رو به افزایش جمعیت و گسترش شهر و اضافه شدن به تعداد خودروهای شهری، سبب کمبود یا نبود جای پارک شده که این خود معضلی ست جدی که گریبان­‌گیر شهر شده است. از این ­رو طراحان شهری طرح‌هایی را ارائه دادند که در آن پارکینگ­‌هایی ساخته شود که فضای کمتری را اشغال کند. این ایده‌­ها شامل پارکینگ­‌های هوشمند، پارکینگ­‌های مکانیزه و پارکینگ‌­های طبقاتی است. پارکینگ طبقاتی مکانیزه چیست؟ ضوابط پارکینگ مکانیزه چیست؟ مزایا و معایب آن چیست؟ این‌ها سوالاتی هستند که در ادامه قصد پاسخگویی به آن‌ها را داریم. کیمیا صنعت اسپیتمان پیشرو در زمینه تجهیزات پارکینگ، انتخابی مناسب برای مجهز کردن پارکینگ­های عمومی و شخصی است.

پارکینگ طبقاتی مکانیزه

پارکینگ طبقاتی مکانیزه چیست؟

یک نمونه از انواع پارکینگ­‌های عمومی مکانیزه، پارکینگ طبقاتی مکانیزه است. این پارکینگ­‌ها با بهره­‌گیری از انواع ماشین­‌های الکتریکی، مکانیکی و دیجیتالی، فضایی کافی برای پارک انواع خودروها ایجاد می‌کنند. نکته قابل توجه در این پارکینگ­‌ها این است که نیاز به وجود هیچ نیروی انسانی نیست و همه چیز به صورت مکانیزه انجام می‌­پذیرد. پارکینگ­‌های طبقاتی مکانیزه این امکان را به وجود می­‌آورند که بتوان در فضای بسیار کم، تعداد زیادی خودرو را به صورت منظم و بدون هیچ مشکلی پارک کرد. این پارکینگ‌­ها برای مکان‌­هایی تعبیه شده‌اند که مسیر ورودی و خروجی برای پارکینگ ندارند یا ساخت آن متحمل هزینه و زمان زیادی است و نیاز به پارکینگ با ظرفیت زیاد دارد.

پارکینگ‌­های مکانیزه طبقاتی از لحاظ اقتصادی مقرون به­ صرفه بوده و از دید زیست محیطی آلودگی کمتری دارند. این پارکینگ‌­ها به صورت طبقاتی ساخته­ می­‌شوند و امکان جابه‌جایی دارند. برخلاف پارکینگ‌­های قدیمی، در ساخت این مدل پارکینگ­‌ها از تجهیزات فلزی استفاده شده است. دلیل استفاده از تجهیزات فلزی این است که در مدت زمان کمتری ساخته می‌­شود و به فرآیند راه‌اندازی آن سرعت می‌بخشد. خودرو­ها در این پارکینگ‌­ها به شکل چرخشی جابه‌­جا شده و به یکی از فضاهای خالی وارد می‌­شوند. روند خروج از پارکینگ نیز به همان شکل ورود است.

تاریخچه پارکینگ‌­های طبقاتی

در سال 1905 برای اولین بار در کشور آمریکا از پارکینگ‌­های طبقاتی استفاده شد و چند سال بعد نیز در اروپا به بهره برداری رسید. در ابتدای امر به دلیل وجود مشکلات فنی و نبود زیرساخت‌­های مورد نیاز، استفاده و ساخت این مدل پارکینگ کمی سخت بود؛ اما با گذشت زمان، این مشکلات اولیه رفع شدند و روند ساخت آن‌ها با سرعت بیشتری انجام پذیرفت. از سال 1370 پارکینگ­‌های مکانیزه در ایران تاسیس شدند. این پارکینگ­‌ها در کلان شهر­های ایران مورد استفاده قرار می­‌گیرند و به دلیل داشتن مزایای فراوان با استقبال پرشوری مواجه شدند.

نکات مورد توجه در پارکینگ‌­های طبقاتی مکانیزه

قبل از انتخاب و استفاده از پارکینگ­‌های طبقاتی مکانیزه، موارد حائز اهمیتی وجود دارند که باید به­ آن­ها توجه­ ویژه‌ای داشته باشید. مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرند اعم از:

 • زمین مورد استفاده برای پارکینگ طبقاتی
 • ظرفیت پارکینگ مکانیزه
 • ابعاد پارکینگ
 • تجهیزات پارکینگ
 • میزان سرمایه و هزینه‌­های اولیه
 • تعمیر و نگه­داری پارکینگ طبقاتی
 • مسیر ورود و خروج آن
 • زمان پارک و دسترسی به خودرو
 • دسترسی آسان به لوازم یدکی و مصرفی پارکینگ مکانیزه
 • برآورد هزینه­ استهلاک و مخارج ثابت پارکینگ

و ده‌­ها مورد دیگر که تنها مهم‌­ترین آن­‌ها بیان شد.

پارکینگ طبقاتی

مزیت‌­های استفاده از پارکینگ طبقاتی مکانیزه چیست؟

استفاده از پارکینگ­‌های طبقاتی مکانیزه در کلان شهرها، امری مهم و ضروری است و دارای مزیت­‌های بی‌شماری می‌­باشد. این مزیت­‌ها شامل موارد ذیل می­‌باشند.

 • برای نصب و راه­ اندازی پارکینگ طبقاتی هیچ محدودیت مکانی وجود ندارد. به این معنی که شما می‌­توانید پارکینگ طبقانی مکانیزه را بالای ساختمان، در سطح شهر و حتی در زیر زمین و همکف مورد استفاده قرار بدهید. البته در خصوص دو مورد آخر باید به شکل ترکیبی انجام پذیرد.
 • مدت زمان نصب و بهره­‌برداری از این مدل بسیار کم است و در سریع‌ترین زمان ممکن نصب می‌­شود.
 • فضای اشغال شده توسط این پارکینگ بسیار کم است و نصب به حالت معمولی پارک می­توانید ده­‌ها خودرو بیشتر پارک کنید.
 • در مدل­‌های پیشرفته پارکینگ مکانیزه طبقاتی، خودرو به صورت کاملا هوشمند وارد و خارج می­‌شود که این امر سبب صرفه­‌جویی در زمان می‌­شود.
 • خودرو بدون نیاز به راننده و توانایی­‌های رانندگی آن در پارک، جابه­‌جا می‌­شود.

 معایب پارکینگ مکانیزه طبقاتی چیست؟

در خصوص معایب پارکینگ طبقاتی مکانیزه اشاره به این دو نکته خالی از لطف نیست.که در ادامه ذکر می‌کنیم مورد اول تعادل کمتر آن نسبت به پارکینگ ثابت و مورد دوم مدت زمان خارج کردن خودرو از پارکینگ که نسبت به پارکینگ ثابت نیازمند زمان بیشتری است؛ چرا که به دلیل داشتن طبقات زیاد، روند خروج با کندی صورت می­پذیرد. بنابراین توجه به این دو محدودیت نیز می­تواند بر تصیم­گیری در خصوص انتخاب و ساخت پارکینگ مکانیزه طبقاتی تاثیرگذار باشد.

انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه چیست؟

پارکینگ مکانیزه برجی

این نوع پارکینگ‌ مناسب مکان‌هایی است که فضای محدودی دارند اما از نظر ارتفاع نامحدود هستند. پارکینگ‌های برجی اگرچه فضای کمی را اشغال می‌کنند اما ظرفیت پارک ماشین‌های بسیاری را دارند. در این سیستم، خودروها از طریق یک آسانسور خودروبر جابه‌جا و هدایت می‌شوند. امنیت بالا، عدم نیاز به اپراتور، استفاده حداکثری از فضا، دوام کاری بالا و… از مهم‌ترین مزیت‌های پارکینگ‌های برجی محسوب می‌شود.

پارکینگ مکانیزه پازلی

پارکینگ‌های پازلی، دسته دیگری از پارکینگ‌های هوشمند محسوب می‌شوند که برای بیشتر مکان‌ها قابل استفاده هستند؛ اما بیشترین کاربرد آن‌ها را می‌توان در ساختمان‌های مسکونی مشاهده کرد. در این پارکینگ‌ها در فضایی که مثلا ۵ خودرو پارک می‌شود می‌توان حدود ۱۰ خودرو پارک کرد. علت این مسئله این است که در سازه‌های مسکونی، جا برای پارک خودرو بیشتر از سایر مکان‌ها در نظر گرفته می‌شود.

پارکینگ مکانیزه چرخ و فلکی

پارکینگ چرخ و فلکی یا پارکینگ چرخی، نوعی پارکینگ هوشمند است که به ‌عنوان قدیمی‌ترین نوع پارکینگ‌های مکانیزه شناسایی می‌شود. این نوع پارکینگ‌ در استفاده بهینه از فضا نقش مؤثری دارد. به این صورت که در پارکینگ‌های چرخشی در جای پارک ۳ خودرو می‌توان حدود ۲۴ خودرو پارک کرد.

کیمیا صنعت اسپیتمان با دارا بودن تمامی تجهیزات پارکینگی می­‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای ساخت و راه اندازی انواع پارکینگ باشد. همچنین کارشناسان خبره در این زمینه هر روزه آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در این حوزه می‌­باشد.