همه مطالب

جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر چیست؟

جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر چیست

شرکت کیمیا صنعت اسپیتمان به عنوان تولیدکنندۀ انواع تجهیزات ترافیکی شهری و جاده‌ای با هدف ایمن‌سازی جاده‌ها و شهرها سعی در کاهش ضریب تصادفات دارد. به‌ همین منظور، این شرکت با به‌روزترین تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی، اقدام به تولید موانع ترافیکی کرده است. یکی از این محصولات، جداکننده ترافیکی است که انواع مختلفی دارد و جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر یکی از آن‌ها است. در ادامه به بررسی این محصول می‌پردازیم.

جداکننده‌های ترافیکی یک نمونه از محصولات پرکاربرد و پرمصرف این شرکت تولیدی است. جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر، وسیله‌­ای بسیار کاربردی در جاده‌­ها است که می‌تواند تا حد قابل قبولی در کاهش تصادفات جاده­ای مؤثر واقع شود. در ادامه مطلب، به پاسخ سؤال “جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر چیست؟” خواهیم پرداخت.

جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر چیست

جداکننده ترافیکی چیست؟

تجهیزات ترافیکی جاده‌ای و شهری به ‌منظور افزایش امنیت و جلوگیری از بروز صدمات جانی و خسارات مالی تولید می‌شوند. جداکننده ترافیکی، یک محصول مهم‌ از خانواده تجهیزات ترافیکی است. ممکن است به ‌دلایل مختلفی خطوط سفید رنگ جاده از دید راننده پنهان بماند و یک اشتباه می‌تواند خسارات زیادی را به ‌همراه داشته باشد. حتماً شما هم تاکنون بارها در اخبار مشاهده کرده‌اید که جان چندین نفر به‌دلیل انحراف وسیلۀ نقلیه از جاده و وارد شدن به مسیر مقابل، از بین رفته است.

یکی از مواردی که تا حد بسیار زیادی از بروز این نوع تصادفات و صدمات جلوگیری می‌کند، مانع جداکننده ترافیکی است. این جداکننده‌های ترافیکی با داشتن نوار زرد رنگ کمک می‌کنند که راننده بتواند در شب در مسیر درست حرکت کند. به ‌طور کلی، استفاده از جداکننده ترافیکی به‌ صورت اصولی، دقیق و در مکانی مطلوب می‌تواند میزان امنیت جاده‌ها و شهرها را افزایش دهد. در حالت کلی می‌توان گفت کاربرد جداکننده ترافیکی، جدا کردن مسیر در خیابان و جاده است.

جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر چیست؟

جداکننده‌های ترافیکی، بسته به نوع کاربردشان، انواع مختلفی دارند. جداکننده ترافیکی سیمی یکی از آن موارد است. این جداکننده که با نام جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر نیز شناخته می‌شود و از ۴ رشته سیم کششی متصل به پایه‌هایی محکم ساخته شده است. همان‌طور که می‌دانید بخش زیادی از خسارات وارد شده به وسیله نقلیه و سرنشینان، در اثر نیروی حاصل از برخورد است. جداکننده‌ ترافیکی انعطاف پذیر این نیروی برخورد را می‌تواند جذب کند.

سیستم عملکرد این نوع جداکننده به این شکل است که در زمان برخورد جسم سخت با آن، نیروی حاصل از برخورد را با کش آمدن جذب می‌کند و از ایجاد خسارات اضافی توسط این نیرو جلوگیری می‌کند. مانع ترافیکی سیمی به‌‌منظور کاهش سرعت خودرو و جلوگیری از وارد آمدن نیروی بیش از حد به سرنشینان داخل خودرو، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مکانیزم عملکرد جداکننده انعطاف پذیر باعث می‌شود که خودرو علاوه بر این‌که دچار خسارات کمتری شود، به کمک سیم‌ها کمی به عقب رانده شده و به مسیر اصلی جاده بازگردد. براساس تحقیقات انجام شده در چند سال اخیر، جداکننده‌ ترافیکی انعطاف پذیر یا سیمی در قیاس با دیگر جداکننده‌های ترافیکی، از خود عملکرد بهتری نشان داده و احتمال زنده ماندن سرنشینان در زمان برخورد خودرو بسیار بیشتر است.

همچنین خسارات وارد شده به وسیله نقلیه بسیار کمتر است و از برخورد شدید خودرو به اشیا در صحنه مانند درخت جلوگیری می‌کند. به استناد این تحقیقات و بنابر مکانیزم عملکرد خوب، باید گفت جداکننده‌های ترافیکی انعطاف پذیر به ‌دلیل کاهش تلفات جانی و کاهش خسارات مالی، دارای امتیاز و در جایگاه برتری نسبت به دیگر جداکننده‌های ترافیکی نظیر پلاستیکی و بتنی قرار دارد.

موارد استفاده از مانع ترافیکی انعطاف پذیر

یک نمونه از بهترین موارد استفاده از جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر، استفاده از آن در جاده دوطرفه است. به ‌دلایل بی‌شماری، ممکن است خودرو از مسیر اصلی خود منحرف و وارد مسیر مقابل شود. در چنین شرایطی، به ‌طور حتم با خودروهای مقابل برخورد داشته و این تصادف می‌­تواند باعث خسارات جبران‌ناپذیری شود. اما اگر جاده توسط جداکننده­‌های ترافیکی سیمی جدا شده باشد، پس از انحراف، خودرو به این موانع برخورد کرده و ضمن کاهش خسارات ایجاد شده برای خودرو، به وسائل نقلیه مقابل نیز خسارت وارد نمی­‌شود.

همچنین در شرایط انحراف از مسیر به علت سرعت زیاد، ممکن است کنترل خودرو از دسترس راننده خارج شود که این موضوع می­تواند بسیار خطرناک باشد. در چنین شرایطی با وجود جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر، حتی اگر راننده کنترل وسیله را از دست داده باشد، با برخورد با این موانع جداکننده، خودرو می­‌تواند وارد مسیر اصلی حرکت خود شود. به­‌طور کلی جداکننده‌­های ترافیکی سیمی، محافظ جان سرنشینان وسایل نقلیه در زمان برخورد هستند.

شناسایی و خرید بهترین جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر

حال که متوجه اهمیت و لزوم وجود جداکننده‌­های ترافیکی، به­‌خصوص جداکننده سیمی یا انعطاف پذیر شدید، بهتر است بدانید تمامی مزیت­‌های بیان شده برای آن، زمانی قابل اجرا است که محصول خریداری شده دارای استاندارد­های معتبر باشد.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر محصول خریداری شده از لحاظ کیفیت در رتبه قابل قبولی نباشد، قطعاً نه‌تنها کمکی به کاهش خسارات مالی و جانی نمی­‌کند، بلکه می­تواند میزان صدمات وارد شده را افزایش دهد. بنابراین در زمان خرید جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر یا دیگر تجهیزات ترافیکی، حتماً به ­نشان استاندارد و درجه کیفیت محصول توجه نمایید.

اصلی‌­ترین بخش جداکننده­‌های ترافیکی انعطاف پذیر یا سیمی، سیم‌­های به‌کار رفته در آن­‌ها است. این سیم‌ها، باید با روکش­‌های محافظ مستحکمی پوشانده شوند که علاوه بر کاهش صدمات در زمان برخورد، در مقابل شرایط آب­‌وهوایی نیز مقاوم باشند. همچنین جنس پایه‌­ها و چگونگی نصب آن­ها به زمین نیز می­‌تواند در عملکرد آن­‌ها تأثیر مثبتی داشته باشد. همان‌­گونه که بیان شد تجهیزات ترافیکی استاندارد، مشخصه­‌های برتری دارند که افراد متخصص به­‌راحتی می­‌توانند آن­‌ها را از محصولات نامرغوب تشخیص دهند. بدین منظور، نیاز است با کارشناسان مربوطه مشورت کرده تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل توضیح دهیم که جداکننده ترافیکی انعطاف پذیر چیست؟ و برای خرید آن به چه نکاتی باید توجه داشته باشید. کیمیا صنعت اسپیتمان، با برخورداری از کادری متخصص و تجهیزات تولیدی و ماشین­آلات بروز دنیا، به ­عنوان بزرگ­ترین تولیدکننده تجهیزات ترافیکی شرق کشور شناخته می­‌شود.  کارشناسان فروش این شرکت، همه‌روزه آماده مشاوره و سرویس‌­دهی به ­شما عزیزان هستند. با بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در این مسیر یاری‌رسان ما باشید.