همه مطالب

کدام آینه سر پیچ جاده‌ها نصب می‌شود؟

آینه سر پیج جاده

اگر اهل مسافرت باشید، احتمالا در جاده‌ها و به خصوص در محل پیچ‌ها آینه‌هایی را دیده‌اید که نصب شده‌اند و تصویری از پیچ را درون خود منعکس می‌کنند. این آینه‌ها به روان کردن و کنترل ترافیک مسیر کمک کرده و از بروز تصادفات در پیچ‌های خطرناک جلوگیری می‌کنند. آینه‌های نصب شده در سرپیچ‌ها نقش مهمی در جلوگیری از تصادفات در مناطق کوهستانی و جاده‌های پر پیچ و خم دارند و وجود آن‌ها برای رانندگان، به ویژه رانندگان ماشین‌های سنگین بسیار حیاتی است.

هرچند که امروزه در اکثر کشورها تلاش می‌شود تا پیچ‌های خطرناک حذف شوند، اما مسلما نمی‌توان صددرصد آن‌ها را حذف کرد. بنابراین استفاده از آینه‌ها در پیچ‌هایی که امکان حذف آن‌ها وجود ندارد، می‌تواند گزینه خوبی برای کاهش تصادفات باشد. برای آن که بدانید آینه‌هایی که به عنوان تجهیزات ترافیکی و ایمنی در پیچ‌ها نصب می‌شوند از چه نوعی هستند، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آینه سر پیج جاده

سر پیچ جاده‌ها چه نوع آینه‌ای استفاده می‌شود؟

آینه‌ای که در پیچ جاده‌ها استفاده می‌شود، از نوع محدب است. از آنجایی که بازتاب تصاویر آن‌ها در زاویه‌های مخالف صورت می‌گیرد، به راننده کمک می‌کند تا قسمت‌های خارج از دید خود را مشاهده کند. مکانیسم عملکردی این آینه‌ها بسیار کارآمد بوده و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هرکس بتواند قسمت‎هایی که در خارج از دید هستند را به راحتی مشاهده کند. این آینه‌ها برخلاف آینه‌های تخت، در صنعت خودروسازی و تجهیزات ترافیکی بسیار پرکاربرد بوده و نمونه بارز آن‌ها آینه‌های سرپیچ، آینه‌های محدب پارکینگ‌ها و حتی آینه بغل خودروها می‌باشد.

کاربرد آینه‌های محدبی که در ترافیک و ایمنی استفاده می‌شوند، به محل استفاده آن‌ها بستگی دارد. تمامی این آینه‌ها کوژ هستند و سطح برآمده‌ای دارند و بازتاب تصاویر آن‌ها در جهت مخالف انجام می‌شود. بنابراین در هر مسیری که نیاز باشد راننده نقاط کور اطراف خود را مشاهده کند، استفاده از این نوع آینه‌ها مفید خواهد بود. از آینه‌های محدب، علاوه بر پارکینگ‌ها و سرپیچ‌ها، در ورودی کوچه‌ها و خیابان‌ها و جلوی مدارس نیز استفاده می‌شود.

چرا آینه‌های سر پیچ جاده‌ها را از آینه‌های تخت نمی‌سازند؟!

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن هرکس را به خود مشغول کند، این است که چرا در پیچ جاده‌ها از آینه‌های تخت استفاده نمی‌شود؟! اگر به صورت مستقیم به آینه‌های تخت نزدیک شوید، تصویر شما بسیار واقعی‌تر از تصویری است که در آینه خودروها می‌بینید. این تغییراتی که در تصاویر ایجاد می‌شوند، بستگی به ذات آینه و چگونگی ساخته شدن آن‌ها دارد. آینه‌های تخت به صورتی طراحی شده‌اند که تصاویر مستقیم را به بهترین حالت ممکن نمایش دهند و بازتاب تصاویر به صورت مستقیم به شخص فرستاده می‌شود.

اما درمورد آینه‌هایی که در محل پیچ جاده‌ها استفاده می‌شوند، چگونگی بازتاب نور متفاوت است و تصاویر به طور ویژه به سمت مقابل منعکس می‌شوند. در این نوع آینه‌ها، فردی که از کنار به آن نگاه می‌کند، نمی‌تواند تصویر خود را در آن تماشا کند و تنها تصویر صحنه مقابل نمایش داده می‌شود. این وضعیت در آینه بغل خودروها کاملا محسوس است و مسیر کنار و پشت خودرو را برای راننده قابل دیدن می‌کند.

با انواع آینه محدب ترافیکی آشنا شوید!

همان‌طور که گفتیم، از آینه‌های محدب به غیر از پیچ جاده‌ها در مسیرهای متفاوت دیگری، به منظور کاهش تصادفات، استفاده می‌شود. در این بخش قصد داریم شما را با انواع گوناگونی از آینه‌های محدب ترافیکی و کاربردهای متفاوت آن‌ها آشنا کنیم.

آینه سرپیچ

همان‌طور که پیش از این هم توضیح دادیم، به منظور ایجاد دید بهتر در پیچ جاده‌ها از آینه‌های محدب استفاده می‌شود. این آینه‌ها در دو نوع محدب شیشه‌ای و آینه محدب پلی کربنات ساخته می‌شوند و در شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

آینه محدب جاده

آینه محدب پارکینگ

آینه‌های محدب به دلیل سطح صیقلی و برآمده‌ خود، قابلیت نمایش تصاویر با وضوح بالا را دارند. آینه‌هایی که در پارکینگ‌ها استفاده می‌شوند، به طور کلی از جنس پلی کربنات هستند و اندازه آن‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شود که فضای پارکینگ را به خوبی پوشش دهد. استفاده از این آینه‌ها به هدف نمایان کردن نقاط کور و مخفی داخل پارکینگ‌ها می‌باشد. این نوع آینه‌ها را می‌توان به صورت بدون قاب و یا قاب دار در محل‌های مختلف مشاهده کرد. همچنین آینه‌ محدب ترافیکی به صورت بدون ابرو (بدون سایه‌بان) و با ابرو طراحی می‌شوند و از آنجایی که فضای پارکینگ‌ها اکثرا سرپوشیده هستند، معمولا از نوع بدون سایه‌بان آن استفاده می‌شود.

آینه‌های محدب ترافیکی چه ویژگی‌های فنی دارند؟

این نوع آینه‌ها باتوجه به ویژگی‌های مدنظر فرد و یا سازمان سفارش دهنده ساخته می‌شوند. همچنین باتوجه به کاربردشان فاصله کانونی‌های متفاوتی نیز دارند که می‌تواند اندازه‌هایی مانند 50 mm، 100mm و 150 mm داشته باشد. جنس عدسی به کار رفته در آینه‌های کوژ از نوع شیشه اپتیکی کراوون است و معمولا پایه‌ای به بلندی حدودا 150 سانتی متر دارد. از سایر ویژگی‌های فنی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جنس آینه از sus304 است که استیل ضدزنگ آن کیفیت بالایی داشته و در شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم است.
  • جنس پشت آینه از sus304/GI است که با خاصیت ضد زنگ بودن خود تاثیر زیادی بر روی کیفیت آینه دارد.
  • سایه‌بان یا همان ابروی آینه باید از جنس پلی کربنات باشد تا در برابر اشعه UV آفتاب مقاومت داشته باشد.
  • حلقه یا همان قاب محافظ آینه از جنس PVC ساخته می‌شود که در برابر آفتاب و ضربه مقاومت بالایی دارد.
  • همچنین براکت‌های این آینه‌ها از جنس فولاد گالوانیزه یا آلومینیوم ساخته می‌شوند تا دوام و مقاومت بالایی داشته باشند.

جمع بندی

به طور کلی، تابلوها و نمادهای ترافیکی نقش بسزایی در کاهش و یا جلوگیری از تصادفات ایفا می‌کنند. یکی از مکان‌هایی که معمولا بیشترین آمار تصادفات به آن‌ها تعلق دارد، پیچ جاده‌ها هستند. کارشناسان ترافیکی برای آن که بتوانند این دسته از تصادفات را کاهش دهند و تا میزان زیادی دید راننده را نسبت به فضای پیرامون خود بازتر کنند، از آینه‌های محدب در این مکان‌ها استفاده می‌کنند. کسانی که مسئول ساخت و یا خرید این نوع تجهیزات هستند، باید به اندازه کافی دقت داشته باشند که آینه مناسب محیط را تهیه نمایند. به عنوان مثال، آینه‌هایی که در پارکینگ‌ها نصب می‌شوند، از جوانب گوناگون با آینه‌های سرپیچ‌ها متفاوت هستند. در این مقاله درمورد آینه‌های محدب، ویژگی‌ها و سایر کاربرد آن‎ها توضیح دادیم.