همه مطالب

از ایمنی انواع گاردریل در جاده چه می‌دانید؟

ایمنی انواع گاردریل در جاده

براساس آمار به دست آمده از تصادفات، سالانه چیزی حدود 1.25 میلیون نفر به دلیل انحراف از مسیر اصلی، در جاده‌ها کشته می‎‌شوند. به منظور کاهش این آمار و ارقام و جلوگیری از انحراف و سقوط اتومبیل‌ها به دره، پایه‌های فلزی محکمی که به نام گارد محافظ یا همان گاردریل شناخته می‌شوند را در امتداد جاده‌ها نصب می‌کنند. در این مطلب قصد داریم درمورد ایمنی انواع گاردریل در جاده صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

عملکرد گاردریل‌ها چگونه است؟

به طور کلی عملکرد گاردهای محافظ در زمان برخورد خودرو با آن‌ها، شامل یکی از 3 حالت زیر می‌شود:

  • حالت اول: پس از برخورد اتومبیل به گاردریل، خودرو به طرف جاده بازمی‌گردد.
  • حالت دوم: پس از برخورد با گاردریل، سرعت خودرو کم شده و حرکت آن تا توقف کامل ادامه دارد.
  • حالت سوم: خودرو به حرکت خود ادامه داده و از گاردریل رد شده و آسیب می‌بیند!

لازم به ذکر است که این نوع از تجهیزات ترافیکی نمی‌توانند به صورت کامل در مقابل موقعیت‌ها و برخوردهایی با شدت‌های مختلف مقاومت کنند. همچنین سرعت، اندازه و حجم وسیله نقلیه‌‎ای که با آن‎ها برخورد می‌کند، نقش تعیین کننده‌ای در عملکرد گاردهای محافظ دارند.

انواع گاردریل را بشناسید

اگر بخواهیم درمورد ایمنی انواع گاردریل در جاده صحبت کنیم، لازم است در ابتدا با انواع آن‌ها آشنا شویم. گاردهای محافظ معمولی که در جاده‌ها و سایر مسیرها بیشتر با آن‌ها روبرو شده‌ایم، از صفحات فولادی ساخته شده‌اند و می‌توانند تا حدودی ایمنی سرنشینان را حفظ کنند. اما گاردریل‌های نرم‌تر، ویژگی‌هایی دارند که تا حدود زیادی جان راننده و سرنشینان را حفظ کرده و باعث کاهش تلفات در تصادفات می‌شوند. به منظور کاهش تعداد کشته‌شدگان در زمان برخورد به گاردهای محافظ، یک شرکت کره‌ای به نام ETI گاردریل‌های چرخشی با ویژگی‌های منحصربه فردی طراحی کرده است.

عملکرد گاردریل پلاستیکی و چرخشی چگونه است؟

به طور کلی، عملکرد گاردهای محافظ پلاستیکی و چرخشی به گونه‌ای است که به جای جذب انرژی حاصل از برخورد، بر آن‌ها تاثیر متقابل می‌گذارد. درواقع آن‌ها انرژی وارد شده از برخورد اتومبیل را به انرژی چرخشی بدل می‌کنند. ساختار این نوع محافظ‌های جاده به شکل استوانه‌های دواری است که در برابر ضربه قدرت جذب بیشتری دارند. این استوانه‌ها به واسطه پایه‌های محکم و مقاوم نگه داشته می‌شوند.

در این نوع گاردریل‌ها، برای آن که راننده بهتر آن‌ها را ببیند، از ورقه‌های براق استفاده شده است. ماده‌ای به نام EVA که در این محافظ‌ها استفاده شده، در مقایسه با پلی‌اتیلن‎های رزینی انعطاف و قابلیت ارتجاعی بیشتری دارد. ویژگی‌های این ماده تا حدود زیادی به لاستیک شبیه است. به عبارتی بهتر، از لاستیک سبک‌تر و از اورتان منعطف‌تر می‌باشد و در مقابل آسیب مقاومت زیادی دارد. همین عامل باعث شده تا ایمنی گاردهای چرخشی نسبت به ایمنی انواع گاردریل در جاده افزایش یابد.

گاردریل چرخشی

جمع‌بندی

یکی از تجهیزات ترافیکی که در افزایش ایمنی جاده‌ها و کاهش تلفات جاده‌ای تاثیر دارند، گاردریل‌ها هستند. این تجهیزات ترافیکی انواع مختلفی دارند که باتوجه به تفاوت ویژگی‌های آنان، سطح ایمنی‌های متفاوتی دارند. در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا ایمنی انواع گاردریل در جاده را با هم مقایسه کنیم. همچنین به بررسی ویژگی‌های محافظ ریل‎های پلاستیکی – چرخشی نیز پرداختیم.