همه مطالب

هرآنچه باید در مورد پارکینگ هوشمند و تجهیزات آن بدانید

تجهیزات پارکینگ هوشمند

به دنبال گسترش شهرنشینی و افزایش روزافزون خودروها در سطح شهر، مدیریت فضای پارک برای خودروها یکی از اصلی‌ترین معضلات برای مسئولان و مدیران محسوب می‌شود. همچنین این مشکل، معضلی است که گریبان‌گیر رانندگان هم شده است و سبب نارضایتی و هدر رفتن وقت و انرژی آن‌ها می‌شود. از این رو کارشناسان با توجه به تمامی عوامل نام برده شده به کمک فناوری‌های جدید و کنترل هوشمند راه حل‌های مناسبی را ارائه کرده‌اند. تکنولوژی‌های نوین در این راستا کمک بسیار زیادی به بهینه‌سازی عملکرد پارکینگ‌ها کرده است. ما در این مطلب قصد داریم توضیح دهیم که پارکینگ هوشمند چیست و چه انواعی دارد؟ همچنین با معرفی لیست کامل تجهیزات پارکینگ هوشمند، اهمیت و تأثیر فناوری‌های به وجود آمده در این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند چیست؟

به پارکینگ‌هایی که در آن‌ها از فناوری‌های به‌روز استفاده می‌گردد، هوشمند (Smart) می‌گویند. این تکنولوژی‌ها در بخش‌های بسیاری به کمک انسان شتافته‌اند؛ برای مثال، سیستمی که با استفاده از سنسورهایی مشخص به رانندگان کمک می‌کند تا جای پارک‌های خالی را به راحتی پیدا کنند. در ایران و در برخی پارکینگ‌های مجتمع‌های تجاری بزرگ، بخش‌هایی از پارکینگ که اشغال شده‌اند توسط لامپ‌هایی به رنگ قرمز و جای پارک‌های خالی با رنگ سبز نمایش داده می‌شوند. علائم و نشانه‌های ترافیکی هوشمند نیز به منظور راهنمایی آسان و سریع افراد به محل‌های ورود و خروج پارکینگ، بسیار مهم و حیاتی هستند و بدین‌گونه از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می‌کنند.

هدایت و کنترل هوشمند پارکینگ‌ها، نیاز به نیروی انسانی را به حداقل رسانده است. بر اساس عملکرد این سیستم، موارد مؤثر در فرآیند ورود خودرو به پارکینگ مانند دریافت کارت ورود، یافتن محل پارک و فرآیند خروج از پارکینگ یعنی تحویل کارت پارک و پرداخت هزینه بدون نیاز به هیچ اپراتوری به صورت کاملا اتوماتیک امکان‌پذیر است. در واقع هوشمندسازی فرآیند پارک خودروها سبب تسهیل در روند این فرآیندها شده است. این مکانیزه شدن علاوه بر بهبود مدیریت، در صرفه‌جویی وقت و انرژی رانندگان نیز نقش به‌سزایی دارد. در ادامه بیشتر در مورد مزایای پارکینگ هوشمند، انواع آن و اصلی‌ترین تجهیزات پارکینگ هوشمند صحبت خواهیم کرد.

راهکاری برای نجات جهان!

این روزها، فناوری، روش‌های جدیدی را برای استفاده بهینه از مکان‌های پارک فراهم می‌کند و رانندگان خواستار استفاده از برنامه‌ها و سایر خدمات مشابه برای یافتن فضاهای موجود می‌باشند. پارکینگ‌ها در حقیقت یک منبع درآمد عالی برای شهرها هستند، رشد اقتصادی را تسهیل می‌کنند و عاملی موثر در بهبود کیفیت زندگی در بسیاری از شهرها می‌باشند. دسترسی افراد به پارکینگ در مکان‌های نزدیک به محل زندگی، محل کار و همچنین برای انجام فعالیت‌های گوناگون در اوقات فراغت، امری مهم در رونق اقتصادی شهرهاست. با توجه به قابلیت‌هایی که پارکینگ هوشمند به زندگی انسان می‌افزاید، می‌توان امیدوار بود که این امر به نجات جهان کمک شایانی خواهد کرد.

تحقیقات نشان می‌دهند که روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت در جستجوی جای پارک مصرف می‌شود. بیش از ۴۴ درصد رانندگان، یافتن پارکینگ را یک تجربه استرس‌زا می‌دانند و به طور متوسط، هر راننده ۴ روز در سال را به دنبال فضایی برای پارک خودروی خود می‌باشد. تمامی این موارد به ازدحام غیرضروری در جاده‌ها و تخریب املاک و مستغلات باارزش برای ساخت جای پارک بیشتر منجر می‌شود؛ همچنین هیچ اقدام مثبتی برای متوقف کردن گرم شدن کره زمین انجام نمی‌دهد؛ اما اگر پارکینگ‌ها به سمت هوشمند شدن هدایت شوند چه؟ قطعا در این مسیر نیز تکنولوژی به یاری انسان می‌آید و راه را برای او هموارتر می‌کند. با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توان:

  • تعداد خودروهای قابل پارک در یک پارکینگ را افزایش داد.
  • در مصرف زمان و انرژی صرفه‌جویی کرد.
  • روند رفت‌وآمد خودروهای سواری را منظم‌تر نمود.
  • امنیت خودروهای پارک شده را افزایش داد.
  • و…

انواع پارکینگ هوشمند

در ادامه قصد داریم انواع مختلف پارکینگ هوشمد را با هم بررسی کنیم.

انواع پارکینگ هوشمند

ربات‌های پارک کننده

سیستم پارکینگ خودکار از ربات‌ها برای برداشتن ماشین‌ها و پارک آن‌ها استفاده می‌کند که در یک فضای کمتر، تعداد ماشین بیشتری در آن قابل پارک شدن هستند. این سیستم در سال ۲۰۱۸ در فرودگاه لیون-سنت اگزوپری نصب شد. نحوه کار آن این‌گونه است که مسافران یک جای پارک را در سایت فرودگاه رزرو می‌کنند و سپس وسایل نقلیه خود را در یک کابین اختصاصی رها می‌کنند. سپس ربات، وسیله نقلیه را برداشته و در پارکینگی امن پارک می‌کند. با حذف نیاز به فضاهای بین اتومبیل که برای پارکینگ‌های انسان‌محور ضروری است، ربات‌ها می‌توانند با کارایی بیشتری فضاهای پارکینگ را مدیریت کنند.

پارکینگ آسانسوری اتومبیل

این نوع پارکینگ که کمی شبیه به مورد قبلی است و به “انباشته کردن” نیز معروف می‌باشد، چندین سال است که در ایران استفاده می‌گردد. در این روش از آسانسورهایی مکانیکی استفاده می‌شود که وسایل نقلیه را در یک فضای نسبتا کم ولی با ارتفاع زیاد، بالای هم قرار می‌دهند؛ در نتیجه وسایل نقلیه بیشتری می‌توانند دقیقاً همان فضای پارک را اشغال کنند و افراد می‌توانند از این نوآوری برای پارک وسایل نقلیه بیشتر در یک فضای محدود بهره ببرند.

پارکینگ حسگردار

این پارکینگ‌ها با استفاده از فناوری اینترنت اشیا، زمان جستجوی پارکینگ را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. این سنسورها در مدت زمانی کم با یک سیستم مسیریابی پارکینگ (PRIS) ارتباط برقرار می‌کنند تا رانندگان را به مکان‌های پارک موجود راهنمایی کنند.

پارکینگ‌های دارای فناوری پرداخت با پلاک

این فناوری به رانندگان این امکان را می‌دهد که با وارد کردن شماره پلاک خود به داخل کیوسک پارکینگ، هزینه پارکینگ را مشاهده کرده و سپس آن را با کارت اعتباری یا پول نقد پرداخت کنند. در این‌گونه پارکینگ‌ها افراد می‌توانند فضا را برای زمان مورد نظر خود از قبل رزرو کنند و در صورت نیاز به تمدید می‌توانند این کار را از راه دور توسط برنامه انجام دهند و نیازی نیست که تنها برای تمدید رزرو یک ساعته محل پارک به ماشین برگردند.

پارکینگ‌های پشتیبانی کننده از محیط زیست

برای شهرهایی که با آلودگی و میزان آلایندگی بالا دست و پنجه نرم می‌کنند، هزینه پارکینگ مبتنی بر آلودگی راهی عالی برای نجات کره زمین است. برای تشویق افراد به خرید اتومبیل‌های تمیزتر و بهبود کیفیت هوا، هزینه پارکینگ را بر اساس اثرات تخمینی خودرو بر محیط زیست محاسبه می‌کنند.

معرفی لیست کامل تجهیزات پارکینگ هوشمند

استفاده از تجهیزات زیر به رانندگان کمک می‌کند تا در هر شرایطی بهترین استفاده را از یک پارکینگ هوشمند داشته باشند.

سیستم مکان یاب

اینترنت اشیا نقش بسیار زیادی در سیستم پارکینگ هوشمند دارد؛ به همین دلیل استفاده از آن می‌تواند امکانات زیادی را در اختیار رانندگان قرار دهد. یکی از امکانات حاصل از اینترنت اشیا، نمایش مکان‌هایی است که پارکینگ در آن مستقر است و جای پارک دارد. برای استفاده از این مکان‌یاب می‌توان از طریق تلفن همراه و یا سیستم هوشمند خودرو بهره گرفت. در واقع استفاده از سیستم مکان‌یاب علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و انرژی، به کاهش ترافیک نیز کمک می‌کند و عدم ازدحام بیهوده خودروها در یک مکان را به ‌دنبال خواهد داشت. بنابراین کافی است با فعال کردن مکان‌یاب گوشی خود و یک جستجوی ساده، نزدیک‌ترین محل پارک خالی به خود را شناسایی کنید. جالب است بدانید که امروزه شهرداری با ایجاد سنسورهایی در خیابان، به رانندگان در شناسایی محل پارک خیابانی کمک می‌کند.

کار استاپر اسمارت

جهت جلوگیری از برخورد خودروها با دیوارهای پارکینگ از کار استاپر استفاده می‌شود. برخی از این کاراستاپرها را می‌توان از راه دور کنترل کرد. این سیستم در پارکینگ‌های خصوصی نیز بسیار کاربرد دارد. مثلا پارکینگ اختصاصی شما در آپارتمان‌تان را حفظ می‌کند. استفاده از کاراستاپرها در مجتمع‌های مسکونی و اداری که تعداد جای پارک اندک است، بسیار کارآمد می‌باشد؛ زیرا مانع از اشغال پارکینگ شخصی شما می‌گردد. اگرچه نصب این وسیله هزینه‌بر بوده و نیاز به زیرساخت‌های مشخصی دارد اما با توجه به کاربرد مؤثر آن در برخی موارد ارزش پرداخت هزینه را دارد.

کار استاپر

سیستم سرعتگیر

سیستم سرعتگیر از آن دسته از تجهیزاتی است که در سرعت انجام فرایند پارک خودرو بسیار مؤثر است. این سیستم در برابر خودروهایی با سرعت بالا واکنش نشان می‌دهد و در برابر خودروهایی با سرعت معمولی عکس‌العملی ندارد. این سنسورها در ابتدای پارکینگ یعنی محل ورود نصب شده‌اند و در صورت نیاز اقدام به فعالیت می‌کنند. برای نصب این سنسورها باید زیرساخت‌های مناسبی در نظر گرفت. از همین رو استفاده از افراد متخصص در این حوزه امری ضروری است. همچنین کیفیت بالای این سرعتگیرها باعث شده است که هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن‌ها کم باشد.

تابلو راهنمایی و رانندگی اسمارت

تابلو راهنمایی و رانندگی هوشمند یکی از مهم‌ترین موارد تجهیزات پارکینگ هوشمند محسوب می‌شود که در جهت هدایت رانندگان کاربرد دارد. این تابلوها نیز مانند گل میخ‌ها انرژی مورد نیاز خود را از خورشید دریافت می‌کنند و  با ال‌ای‌دی‌های نصب شده در اطراف تابلوها، انرژی مورد نیاز پارکینگ را تأمین می‌کنند. همین موضوع موجب صرفه‌جویی در مصرف برق می‌گردد. همچنین درخشش این تابلوها در تاریکی شب راه را به رانندگان نشان داده و مانع تصادف آن‌ها می‌شود. برخی از این تابلوها جهت نشان دادن ظرفیت جای پارک در محل ورودی پارکینگ نصب می‌شوند. این تابلوها پس از هر ورود و یا خروج خودروها از پارکینگ، ظرفیت پارکینگ را اعلام می‌کنند.

سیستم گل میخ

سیستم گل میخ در پارکینگ‌ها به رانندگان کمک می‌کند تا خودروی خود را در محل مناسب پارک نمایند و تا حد زیادی از تصادف خودرو با سایر وسایل نقلیه جلوگیری می‌کند. این سیستم به کمک led روشنایی پارکینگ را تأمین می‌کند و انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی خورشیدی دریافت می‌کند. از گل میخ‌ها در بیشتر پارکینگ‌های رو باز نیز استفاده می‌شود. از آن‌جایی که این پارکینگ‌ها در شب نیاز زیادی به نور دارند به کمک گل میخ‌ها می‌توان تا حد زیادی از هزینه‌های جانبی مربوط به روشنایی جلوگیری کرد.

گل میخ هوشمند

سایر تجهیزات پارکینگ

شاید نتوان وجود برخی از امکانات موجود در پارکینگ‌ها مثل آینه‌های محدب، ضربه‌گیر، خط‌کشی پارکینگ و… را جزء تجهیزات هوشمند دانست اما برای داشتن یک پارکینگ مکانیزه و ایمن وجود هر یک از موارد نام‌ برده شده لازم و ضروری است. در واقع وجود این تجهیزات در کنار یکدیگر است که از بروز مشکلاتی مثل تصادف جلوگیری می‌کند و در حفظ زمان و انرژی رانندگان مؤثر است. بنابراین بهتر است تمامی تجهیزات موجود در یک پارکینگ را به شکلی درست و با کمک افراد متخصص در آن حوزه نصب نمود. شما برای این منظور پس از خرید تجهیزات پارکینگ از وب‌سایت شرکت کیمیا صنعت اسپیتمان، از خدمات این شرکت برای نصب این تجهیزات هم بهره بگیرید.

اگرچه در حال حاضر تجهیزات پارکینگ‌های هوشمند محدود هستند، اما مزایای بسیار زیادی دارند و تاکنون از بروز مشکلات زیادی در شهرهای بزرگی مثل تهران جلوگیری کرده‌اند. ازدحام خودروها در یک خیابان، ترافیک‌های سنگین، آلودگی هوا، هدر رفتن وقت، پایین آمدن تمرکز راننده و… از اصلی‌ترین مشکلاتی است که به کمک پارکینگ‌های هوشمند تا حدود زیادی کاهش یافته است. البته این سیستم قابل ارتقاست و می‌توان تغییرات بسیاری جهت بهبود عملکرد آن ایجاد نمود. افزایش کاربرد اینترنت اشیا و قدرت آن در امر دیجیتالی شدن باعث بهبود عملکرد سیستم‌ها و سازمان‌های بسیاری شده است که هوشمندسازی پارکینگ‌ها نمونه کوچکی از آن محسوب می‌شود. حالا که با معرفی لیست کامل تجهیزات پارکینگ هوشمند آشنا شدید می‌دانید که استفاده از این پارکینگ‌ها برای رانندگان مزایای زیادی دارد.