همه مطالب

انواع تجهیزات مورد نیاز ایمنی جاده ای

تجهیزات ایمنی جاده ای

از آن‌جایی که رفت‌وآمد از جاده‌های شهری و بین شهری بسیار زیاد است، این جاده‌ها به­‌مرور زمان فرسوده می‌شوند. این فرسودگی با کاهش ایمنی جاده همراه بوده و نیاز است به آن رسیدگی شود. در صورت عدم رسیدگی و افزایش روند فرسایش جاده، درصد بروز تصادفات جاده‌­ای نیز افزایش می‌­یابد. مسئولین نیز برای جلوگیری از بروز این اتفاقات ناگوار، باید نسبت به خرید تجهیزات ایمنی جاده ای اقدام کنند. مواردی چون تابلوها و چراغ‌­های راهنمایی و رانندگی، انواع مخروط و بشکه‌­های ترافیکی و… از انواع این تجهیزات هستند.

تجهیزات ایمنی جاده ای

تجهیزات مورد نیاز ایمنی جاده ای

در زمانی که جاده‌­ای دچار فرسودگی می­‌شود، دولت باید با تجهیزات ایمنی مورد نیاز، جاده را ترمیم کند. این پروژه راه‌سازی و ترمیم جاده‌­ای، بسیار خطرناک است؛ زیرا کارگران باید در مسیرهای پررفت وآمد خودروها اقدام به تعمیر جاده کنند. برای این کارکنان نیز باید تجهیزات ایمنی لازم را خریداری کرد. بنابراین باید در لیست تجیهزات ایمنی مورد نیاز جاده‌­ای، تجهیزات ایمنی شخصی را نیز لحاظ کرد.

تجهیزات ایمنی شخصی

تمامی کارکنانی که در شرکت راه‌سازی جاده­ای در حال فعالیت هستند، روزانه با خطرات بسیار زیادی مواجه هستند. یکی از بهترین راهکارها برای کاهش این خطرات، استفاده از تجهیزات ایمنی است. این تجهیزات باید شامل موارد زیر باشند:

  • لباس مناسب کار: لباس تمامی کارکنان حاضر در محل باید دارای نوارهای شبرنگ باشد. شبرنگ بودن لباس کارگران و مهندسین، به­ بهتر دیده شدن آن‌­ها و کاهش احتمال تصادف نیز کمک می‌­کند.
  • کفش مناسب: کفش­‌های مورد استفاده توسط کارگران باید طبق استاندارد، دارای پنجه فولادی باشد.
  • کلاه ایمنی: کلاه ایمنی علاوه ­بر ایمنی، برای مواردی چون جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید و عرق­گیر بودن نیز مورد استفاده قرار می­گیرد.

این موارد، تجهیزات ایمنی مورد نیازی هستند که در جاده­‌های در حال تعمیر باید توسط کارکنان مورد استفاده قرار بگیرند. حال که نسبت به اهمیت این موضوع آگاه شدید، بهتر است به انواع تجهیزات مورد نیاز ایمنی جاده ای بپردازیم.

انواع تجهیزات ایمنی جاده ای

هرساله افراد زیادی به­‌دلیل نبود تجهیزات ایمنی لازم، در اثر تصادفات جاده‌­ای جان خود را از دست می‌­دهند. این تصادفات در جاده‌­های دوطرفه نیز بیشتر و در برخی از موارد شدیدتر نیز است. تجهیزاتی اعم از: جداکننده ترافیکی، چشم گربه‌­ای ترافیکی، جدا کننده ترافیکی و… از مهم­ترین انواع آن است. در ادامه به­‌توضیح بیشتر در خصوص هرکدام از این تجهیزات ایمنی مورد نیاز می‌­پردازیم.

تجهیزات جاده ای

چشم گربه‌ای ترافیکی

چشم گربه‌ای ترافیکی یکی دیگر از انواع گوناگون تجهیزات ایمنی است که برخلاف اندازه کوچکش نقش قابل‌توجهی در استاندارد سازی جاده‌ها دارد. این ابزار با انعکاس نور به چشم رانندگان، آن‌ها را نسبت به لاین های جاده، لاین های ورودی و خروجی و… آگاه می‌کند. بنابراین با توجه به اینکه رانندگی در شب بسیار خطرناک است و عدم دید کافی منجر به وقوع تصادفات زیادی می‌گردد، باید جهت جلوگیری از تصادفات احتمالی از تجهیزات ایمنی جاده‌ای به‌ویژه چشم گربه‌ای ترافیکی بهره گرفت. جنس محکم و برجسته بودن این ابزار به هوشیارسازی رانندگانی که دچار خواب­‌آلودگی شدند نیز کمک می‌کند.

چراغ راهنمایی چشمک زن

چراغ‌های چشمک زن از آن دسته از تجهیزات ایمنی مهم محسوب می‌شوند که معمولا در مسیر جاده‌ها به‌ کار گرفته می‌شوند. استفاده از چراغ راهنمایی چشمک زن در مکان‌های پرخطر مانند نزدیک پل‌ها، همه ورودی‌ها، همه خروجی‌ها، دوربرگردان ها و محل‌هایی که جاده کم‌عرض می‌شود‌، الزامی است. اما متأسفانه میزان استفاده از این ابزار مهم بسیار کمتر از حد استاندارد آن است. عدم استفاده مناسب از چراغ راهنمایی چشمک زن باعث عدم آگاهی رانندگان از محیط‌های خطرناک می‌شود و سالانه  حوادث تلخ زیادی در اثر سانحه‌های جاده‌ای به وقوع می‌پیوندد. چراغ چشمک زن را می­توان در لیست مهم­ترین تجهیزات مورد نیاز جاده­‌ای نیز قرار داد. این ابزار هشدار دهنده می­تواند تا حد بسیار مطلوبی سبب کاهش تصادفات جاده‌­ای شود.

نقش خط کشی در تجهیزات ایمنی

اگرچه خط کشی را نمی‌توان نوعی ابزار ایمنی دانست، اما نمی‌توان از اهمیت آن در ایمنی جاده‌ها غفلت کرد. با اینکه خط کشی مسئله بسیار مهمی در جاده‌ها محسوب می‌شود اما همه ما شاهد وضعیت اسفبار خط‌کشی در جاده‌ها هستیم و این مسئله، مشکلی است که هرچه سریع‌تر باید به آن پرداخته شود. یکی از اصلی‌ترین بهانه‌های بروز این مشکل در کشور، گرمای هوا و باران‌های شدید معرفی شده است؛ اما مسئولان باید بدانند که عدم توجه به این مشکل می‌تواند سبب بروز تصادفات و سوانح جاده‌ای بسیاری گردد. برای رفع مشکلات مربوط به خط‌کشی بهتر است سالانه زمان و هزینه‌ای کافی صرف ترمیم و بازسازی خط کشی های جاده‌ها شود.

جداکننده ترافیکی

جداکننده‌­های ترافیکی یکی از مهم­ترین و پرکاربردترین تجهیزات ایمنی جاده­‌ای است که در محل‌­های خاص نیز مورد استفاده قرار می­گیرد. این ابزار مورد نیاز ایمنی، در وروری­‌ها، خروجی­‌ها، دور برگردان­‌ها و مسیرهایی این چنینی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. هم­چنین از جداکننده‌­های ترافیکی به­‌منظور جلوگیری از تغییر مسیر ناگهانی خودروها در محل­‌های دوربرگردان نیز استفاده می­‌شود. این ابزار ترافیکی در کنار دیگر تجهیزات ایمنی مورد نیاز جاده­‌ای، می‌­تواند سبب کاهش تصادفات جاده‌­ای شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر از این محصول کاربردی، می­‌توانید همه روزه بجز روزهای تعطیل، در ساعات اداری با کارشناسان فروش کیمیا صنعت اسپیتمان تماس حاصل نمایید. هم­چنین برای سفارش جداکننده ترافیکی به­‌عنوان محصولی ایمنی، می­‌توانید از خطوط فروش نیز استفاده کنید.

تابلوهای راهنمای مسیر

تابلوهای راهنمایی مسیر و تابلوهای ترافیکی را می‌توان نمونه‌ای از فرهنگ ترافیکی دانست که نقش به‌سزایی در میان تجهیزات ایمنی بر عهده دارند. خوشبختانه میزان استفاده از این تابلوها در بزرگراه‌های کشور به حد کافی است؛ اما کمبود آن‌ها را می‌توان در جاده‌های تک بانده و دوبانده مشاهده کرد. وجود تابلوهای راهنمای مسیر این امکان را به رانندگان می‌دهد که مسیر خود را از قبل تعیین کنند و این مسئله مانع حرکات ناگهانی آن‌ها خواهد شد. بدیهی است که کاهش حرکات ناگهانی خودروها سبب کاهش تصادفات جاده‌ای می‌گردد.

تمامی تجهیزات ایمنی شخصی و تجهیزات مورد نیاز برای ایمنی بیشتر جاده­‌ها، که در مطالب بالا بیان شده، زمانی می­توانند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند که در مکانی مناسب و به درستی نصب شده باشند. برای آشنایی بیشتر با دیگر محصولات و تجهیزات کیمیا صنعت اسپیتمان، می­توانید از وب سایت فروش این شرکت تولیدی تجهیزات ترافیکی نیز دیدن نمایید.