همه مطالب

مانع فلزی u شکل چیست و چه کاربردی دارد؟

مانع فلزی یو شکل

رانندگی یکی از مهم‌ترین موضوعات اجتماعی محسوب می‌شود که در صورت عدم توجه کافی به اصول آن، گاهی می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. بنابراین علاوه بر فرهنگ‌سازی، باید از ابزارهایی برای کنترل و مدیریت بهتر آن استفاده کرد. موانع ترافیکی، ابزارهای مختلفی هستند که نقش قابل توجهی در برقراری نظم دارند و معمولا در شکل‌های مختلف و با کارایی‌های متفاوتی عرضه می‌گردند. استفاده از این موانع در سراسر دنیا امری متداول است اما معمولا در کشورهایی که فرهنگ رانندگی آن‌ها ضعیف تر است، این موانع بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در برخی از کشورها موانع ترافیکی کاربردی ندارند و رانندگان تنها با مشاهده تابلوهای محل توقف و یا ورود ممنوع، قوانین را رعایت می‌کنند. با این حال در کشورهایی مثل ایران موانع ترافیکی به ویژه مانع فلزی u شکل کاربرد بسیار زیادی دارند و معمولا در محل‌هایی که نیازمند المان‌های بازدارنده هستند استفاده می‌شوند.

مانع فلزی u شکل چیست؟

‌مانع فلزی u شکل، یک ابزار ترافیکی است که از لوله فولادی st۳۷، با قطر ۶ سانتی‌متر و ضخامت ۲ میلی‌متر در ارتفاع ۱۲۰ سانتی‌متر ساخته می‌شود. البته این مشخصات به صورت پیش فرض در نظر گرفته می‌شود و با توجه به نیاز و سلیقه مشتری قابل تغییر است. برای رنگ آمیزی جداکننده فلزی u شکل از رنگ کوره ای الکترو استاتیک استفاده می‌کنند و معمولا رنگ انتخابی برای این موانع، سفید در نظر گرفته می‌شود تا در شب به‌آسانی قابل مشاهده باشد. البته استفاده از شب‌رنگ بر روی این موانع، سبب بهبود دید رانندگان در شب می‌شود. رنگ کوره‌ای باعث دوام این موانع در گرما و سرما می‌گردد و طول عمر آن را افزایش می‌دهد. طریقه نصب این ابزار ترافیکی متفاوت است و با توجه به محل مورد نظر انتخاب می‌شود. معمولا این شکل از مانع را می‌توان در سه ارتفاع ۸۰،۹۰ و ۱۲۰ سانتی‌متری مشاهده کرد.

توجه داشته باشید که این ابزار جداکننده و قابل حمل نیست؛ به همین دلیل پس از نصب امکان جابجایی آن وجود نخواهد داشت. بهتر است پیش از نصب این جداکننده، تمامی تمهیدات لازم در این راستا را انجام دهید.

مانع فلزی یو شکل

بررسی جزئیات و کاربرد مانع فلزی یو شکل در مکان‌های مختلف

پارکینگ‌ها

از مانع فلزی u شکل می‌توان در مکان‌های مختلفی استفاده کرد. پارکینگ‌ها یکی از رایج‌ترین مکان‌هایی هستند که از این نوع مانع و یا بولارد ترافیکی استفاده می‌کنند. در بیشتر پارکینگ‌های عمومی محل‌های زیادی وجود دارند که پارک خودرو در آن‌ها می‌تواند مانع تردد سایر خودروها شود؛ به همین دلیل برای جلوگیری از پارک خودروها در این مکان‌ها از مانع فلزی u شکل بهره می‌گیرند. مانع را معمولا می‌توان در ورودی پارکینگ‌های عمومی و یا پارکینگ‌های منازل مشاهده کرد که معمولا چند متر عقب تر و یا جلوتر از ورودی پارکینگ قرار می‌گیرند و سبب سهولت در ورود و خروج از پارکینگ می‌گردند.

تلاقی پل‌ها و پیاده‌روها

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای این جداکننده فلزی، نصب آن در تلاقی پل‌ها و پیاده‌روها است. در مکان‌های شلوغ و یا دارای ترافیک، بیشتر موتورسیکلت‌ها وارد پیاده‌روها شده و برای رهایی از ترافیک از آن‌جا عبور می‌کنند. نصب این مانع فلزی از ورود موتورسیکلت‌ها به پیاده‌روها جلوگیری می‌کند. در تقاطع‌های کوچک نیز که در سر پیچ و یا جداول کنار خیابان وجود دارند استفاده از این موانع می‌تواند از سقوط خودروها جلوگیری کند. گاهی برای مشخص کردن یک محیط خاص و یا نشان دادن مکانی خطرناک از این ابزار ترافیکی استفاده می‌شود.

جلوگیری از پارک خودروهای مزاحم

از مانع فلزی u شکل می‌توان جهت کنترل پارک خودروها در کوچه‌های کوچک استفاده کرد.‌ پارک در چنین کوچه‌هایی مانع تردد خودروهای عبوری می‌شود و تجمع خودروها می‌تواند سبب بروز ترافیک و تصادف گردد. محل عبور عابران پیاده از میان بلوارها نیز مکان مناسبی جهت دور زدن موتورسیکلت‌ها محسوب می‌شود که خطرات بسیار زیادی را به‌دنبال دارد؛ بنابراین از مانع فلزی u شکل در این محل‌ها نیز استفاده می‌کنند. همچنین در ورودی بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های آتش‌نشانی و اداره‌های پلیس نیز از این جداکننده استفاده می‌شود.

نحوه خرید مانع فلزی یو شکل

بهتر است پیش از خرید ابزارها و موانع و تجهیزات ترافیکی از کیفیت و کارایی آن اطمینان حاصل نمایید. کیمیا صنعت اسپیتمان به­‌عنوان یکی از اصلی­‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات ترافیکی، تاکنون توانسته است نقش قابل ­توجهی در راستای حفظ امنیت و سلامت افراد در سطح شهری و جاده­ای داشته باشد. شما این امکان را دارید که در سایت رسمی کیمیا صنعت اسپیتمان، محصولات و ابزارهای ترافیکی موردنظر خود را با بهترین کیفیت و کمترین هزینه تهیه نمایید. همچنین می­‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون سایر موانع ترافیکی به دیگر مطالب موجود در وب­‌سایت مراجعه نمایید و در صورت نیاز اقدام به خرید این ابزارها کنید.

مزایای استفاده از مانع

  • جداسازی مسیرهای خطرناک و خاص
  • جداسازی مسیر عابران پیاده و خودروها
  • جلوگیری از تردد وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌­ها در پیاده‌­رو
  • جلوگیری از پارک خودروها در درب منازل
  • دارای رنگ روشن و شبرنگ جهت بهبود دید رانندگان
  • انعطاف پذیری در اندازه و ابعاد
  • دارای استحکام بالا در مواجهه با تغییرات آب­‌وهوایی

معایب مانع فلزی u شکل

همان‌طور که گفته شد این ابزار ترافیکی دارای مزیت­‌های بسیار زیادی است و نقش به‌سزایی در کنترل ترافیک شهر دارد؛ اما شاید بتوان یکی از بارزترین معایب آن را ثابت بودن آن دانست. توجه داشته باشید که پس از نصب هر یک از این موانع u شکل، دیگر امکان تغییر و بازبینی آن وجود نخواهد داشت بنابراین لازم است پیش از نصب به مشکلات و یا فواید این ابزارها در نقطه مورد نظر توجه داشته باشید تا پس از نصب پشیمان نشوید. تعیین مکان ایده‌آل از مهم‌ترین مسائل در نصب موانع فلزی u شکل محسوب می­‌شود. بهتر است هر مانع چند متر دورتر و یا نزدیک­تر از مکان موردنظر نصب گردد.

مسئله رانندگی در کشور ما موضوعی است که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد و این امر تنها با تلاش و صرف زمان قابل دستیابی است. بنابراین درحال حاضر استفاده از موانع ترافیکی نظیر مانع فلزی u شکل در شهرهای ایران به‌ویژه تهران که دارای جمعیت بسیار زیادی است امری لازم و ضروری محسوب می‌شود. جداکننده فلزی u شکل کاربردهای بسیار زیادی دارد. به کمک موانع ترافیکی می‌توان از امنیت عابران پیاده و تردد روان خودروها در سطح شهر اطمینان حاصل نمود.