همه مطالب

هرآنچه باید در مورد قوانین پارکینگ آپارتمان بدانید!

قوانین پارکینگ آپارتمان

این روزها، بیشتر مردم، زندگی آپارتمان نشینی را تجربه می‌کنند و کم نیستند افرادی که با همسایه‌هایشان به مشکل خورده‌اند و به دنبال راه حلی برای آن هستند. ممکن است همین حالا که در حال خواندن این مطلب هستید، شما هم در چنین شرایطی قرار داشته باشید؛ البته امیدواریم اینطور نباشد! در هر حال، شما برای حل مشکلاتی از این قبیل، پیش از هر چیز لازم است تا قوانین را به خوبی بشناسید و بعد از آن دست به اقدام بزنید. شاید تاکنون اشتباه فکر می‌کرده‌اید و باید راهکارهای دیگری در پیش بگیرید! این مطلب، همه آنچه باید از قوانین پارکینگ آپارتمان بدانید را در اختیارتان می‌گذارد. پس اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که برای پارکینگ مشکل دارید، به خواندن ادامه دهید و ما را تا انتها همراهی کنید.

قوانین پارکینگ آپارتمان

قوانین مشاعات ساختمان را چقدر می‌شناسید؟

پیش از هر چیز بیایید کمی با قوانین مشاعات آشنا شوید. به‌طور کلی تمامی مشاعات ساختمان از جمله پارکینگ‌های آن به دو قسمت تقسیم و تعریف می‌شود.

  • بخش اول که از آن با عنوان قسمت‌های اختصاصی در آپارتمان یاد می‌کنیم
  • بخش دوم که از آن با عنوان قسمت‌های مشترک یا همان مشاعات یاد می‌کنیم

ماده 2 در قانون تملک در آپارتمان‌های انگونه به ما می‌گوید که تمامی بخش‌هایی که در سند مالکیت قرار گرفته باشند، جزو قسمت‌های اختصاصی به‌شمار می‌روند. از جمله این بخش‌های ذکر شده در سند می‌توان به بالکن، واحد مسکونی، انباری، گاهی پارکینگ و … اشاره کرد.

و اما، همان‌طور که حدس زده‌اید، بخش‌های مشترک و مشاعات به قسمت‌هایی از آپارتمان گفته می‌شود که تنها یک مالک ندارد و در واقع متعلق به تمامی مالکان واحدهای آن آپارتمان است. بنابراین، واضح است که اگر پارکنیگ آپارتمان هم در سند مالکیت ذکر نشده باشد، جزو مشاعات به‌شمار می‌رود و تمامی مالکان، حق اظهار نظر درباره آن دارند.

اکنون که این موارد را می‌دانید، پارکینگ خانه شما جزو بخش‌های اختصاصی آپارتمان است یا در مشاعات قرار می‌گیرد؟

در نظر داشته باشید، به‌طور کلی، مکانی مانند پارکینگ در آپارتمان‌ها براساس نظریه‌های الحاقی در قانون قابل بحث است و اگر مالکانی در ساختمان وجود داشته باشند که از آن پیروی نکنند، نوعی مزاحمت است و شما به راحتی می‌توانید این موضوع را طرح و پیگیری کنید.

بخش مشاعات آپارتمان، چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان‌طور که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، بخش‌هایی از آپارتمان که دارای مالکیت مشترک هستند، با عنوان مشاعات یا بخش‌های مشترک شناخته می شوندو اما این قسمت‌ها دارای چه ویژگی‌هایی هستند که لازم است آنها را بدانید؟

  • به صورت انحصاری قابل استفاده نیستند.
  • نمی‌توانید این بخش‌ها را به عنوان قسمت اختصاصی خودتان تلقی کنید.
  • امکان تقسیم پذیری ندارند.
  • نمی‌توانید اشیا را در آنجا قرار دهید.
  • امکان نگهداری حیوانات در این مکان‌ها نیست.
  • و …

خوب است بدانید آیین‌نامه‌های اجرایی معولا بخش‌هایی مانند زمین زیربنا، تأسیسات، راهروها، پله‌ها، پاگردها، پشت بام، گاهی پارکنیگ، محوطه و … را به عنوان مشاعات تشخیص می‌دهد و بین شما و همه مالکان دیگر، مشترک است.

قوانین تقسیم‌بندی پارکینگ آپارتمان چگونه است؟

اگر شما هم در شرایطی قرار دارید که پارکنیگ خانه‌تان در مشاعات قرار گرفته‌است، این بخش از مطلب را اصلاً از دست ندهید!

پیش از این اشاره کردیم که در رابطه با بخش مشاعات و قوانین مربوط به آن که حق و حقوق ساکنین را تعیین می‌کند، باید سراغ ماده 2 قانون تملک آپارتمان‌ها بروید، اما برای پارکینگ، قضیه کمی متفاوت است.

برای تقسیم‌بندی پارکینگ براساس توافق نظر مالکان و با تعهد هیئت مدیره، بخش‌های خاصی از پارکینگ هر کدام برای مالکان و واحدهای مخصوص به خودشان تعیین می‌شود.

این را به یاد داشته باشید که این مکان برای پارک خودروی شما در شرایطی انتخاب می‌شود که هیچگونه منافات دیگری با قوانین دیگر پارکینگ نداشته باشد و هیئت مدیره هم حتماً آن را تأیید کرده باشد. همچنین در نظر داشته باشید، اگر این توافق هم صورت بگیرد، باز هم نمی‌توانید از این محل تعیین شده به عنوان بخش اختصاصی آپارتمان برای خودتان یاد کنید و در سند مالکیت شما قرار نمی‌گیرد. در واقع مهمترین هدفی که این نوع از توافقات دنبال می‌کنند، جلوگیری از اختلافاتی است که ممکن است بین شما و همسایگانتان به وجود بیاید.

پارکینگ آپارتمان چه قوانینی دارد؟

تعلق پارکینگ به صورت کلی، دارای دو نوع است

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که اطلاعات زیادی درباره قوانین پارکینگ آپارتمان ندارید، اصلاً نگران نباشید! هر قانون نوشته شده و یا نانوشته ای، از این دو حالت خارج نیست!

در حالت اول، پارکینگ در انحصار 100%ی شما قرار دارد و در واقع به عنوان ملک شما شناخته می‌شود و محل دقیق آن در محیط در پارکینگ ثبت می‌شود.

این در حالی است که در حالت دیگر، شما تنها از قسمت مشاعات با توافق دیگر اعضای آپارتمان از بخشی از پارکینگ استفاده می‌کنید و هیچگونه انحصار 100%ی برای آن محیط ندارید.

خوب است این موضوع را بدانید که اگر از مشاعات برای پارکینگ استفاده می‌کنید، حتی این امکان هم وجود دارد که پارکینگ برای کسی در نظر گرفته نشود! و یا هر کسی در هر بخشی که دوست دارد، بدون هیچگونه اعتراضی ماشین خود را پارک کند.

توصیه می‌کنیم، اصلاً وارد چنین راه‌هایی نشوید؛ چرا که بی نظمی و اختلافات بسیار شدیدی برای شما به همراه دارد! همواره اصول انسانی را به هر چیزی ترجیح دهید و به فکر رفاه حال خودتان و دیگر اعضا باشید.

یکی از پرتکرارترین اختلاقاتی که بر سر تقسیم‌بندی پارکینگ‌ها پیش می‌آید

یکی از اختلافاتی که در بین بسیاری از افراد پیش می‌آید و افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، موضوعی است که فردی در بخشی از پارکینگ که به عنوان مشاعات تعیین شده‌است و این بخش برای پارک کردن ماشین خاصی در نظر گرفته نشده‌است؛ اما یکی از ساکنین در آن محیط پارک می‌کند و استفاده شخصی دارد.

اگر شما هم چنین مشکلی با بقیه اعضا دارید، خوب است بدانید اگر ساکنی در ساختمان وجود داشته باشد که حق استفاده از پارکینگ را نداشته باشد یا فضایی برای او در نظر گرفته نشود، او حق استفاده از محیط مشاعات را برای پارک کردن ماشین ندارد.

اگر تمامی ساکنین ساختمان به این توافق برسند که بخشی از مشاعات را برای این فرد به عنوان پارکینگ اختصاص دهند، این تصمیم هیچ منافاتی با قوانین پارکینگ آپارتمان ندارد. این در حالی است که اگر چنین توافقی وجود نداشته باشد، کسی حق استفاده شخصی از آن محیط ندارد.

بنابراین واضح است که اگر بخواهید در آپارتمانی سکونت داشته باشید که پارکینگ برای آن در نظر گرفته نشده‌است، دو راه پیش رویتان قرار دارد:

راه حل اول: می‌توانید محدوده مشخصی را انتخاب کنید و از آن در سند مالکیت تان یاد کنید تا آن را انحصاری به خودتان اختصاص دهید.

راه حل دوم: براساس قوانین پارکینگ آپارتمان با دیگر ساکنین و هیئت مدیره به توافق برسید.

آیا می‌توان مشاعات را تغییر کاربری داد؟

یکی دیگر از مهمترین سوالاتی که در زمینه قوانین پارکینگ آپارتمان مطرح می‌شود آن است که آیا این امکان وجود دارد تا از فضای پارکینگ به منظور کارهای دیگر مانند انباری استفاده شود؟

در پاسخ باید بگوییم، باز هم در چنین شرایطی توافق حرف اول را می‌زند! در واقع اگر تمامی ساکنان روی این موضوع توافق نظر داشته باشند و مشکلی با این موضوع نداشته باشند، می‌توانید از این فضا استفاده‌های دیگری بکنید.

تنها در نظر داشته باشید، اگر موافقت همه افراد را به صورت زبانی هم بگیرید، ایرادی ندارد. تنها نکته ای که اینجا مطرح می‌شود آن است که خواسته شما، مورد توافق تمامی افراد قرار بگیرید و داشتن رای مثبت اکثر افراد کافی نیست.

همچنین خوب است بدانید، گاهی شرایطی پیش می‌آید که در آن رضایت تمامی ساکنین را دارید، اما کاری خواهید انجام دهید و استفاده ای داشته باشید که مطابق با قوانین شهرداری نیست. باید چه کار کنیم؟

در چنین شرایطی باید از شهرداری مجوز بگیرید؛ در غیر این صورت، شما تخلف کرده‌اید!

شرایط پارک ماشین بدون اجازه مالک چیست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده‌است که یکی از مالکان برای مدتی از پارکینگ استفاده نکند و شما بخواهید از آن استفاده کنید؟ در چنین مواقعی باید چه کار کنیم؟

اگر شما هم چنین شرایطی دارید و از پارکینگ بدون اجازه مالک استفاده می‌کنید، او به راحتی می‌تواند از شما درخواست اجاره کند، اما اگر او این اجازه را به شما داده باشد، می‌توانید از این شرایط استفاده کنید و بدون اجاره ماشینتان را با خیال راحت پارک کنید!

قوانین پارکینگ آپارتمان

قوانین پارکینگ آپارتمان در مورد خرید فضای بیشتر

از دیگر مشکلاتی که معمولاً پیش می‌آید و افراد به فکر مطالعه قوانین پارکینگ آپارتمان می‌افتند آن است محدودیت احساس می‌کنند. این به معنای آن است که می‌خواهند فضای بیشتری از پارکینگ را در اختیار داشته باشند. این شرایط می‌تواند کاملاً برعکس باشد؛ به این صورت که، گاهی دو پارکینگ را در اختیار دارند و از آن استفاده ای ندارند و می‌خواهند به ساکن دیگری آن را بدهند.

برای چنین مواردی باید این را بدانید که اگر در سند مالکیت فرد مالک، هیچگونه منافاتی با قوانین پارکینگ آپارتمان وجود نداشته باشد، به راحتی با انجام کارهای اداری و فعالیت‌های مربوطه دیگر، امکان انتقال رسمی وجود دارد. شما هم می‌توانید این کار را فروش و هم اجاره مکانتان انجام دهید. شما باشید کدام را انتخاب می‌کنید؟

یک نکته فوق‌العاده مهم در قوانین پارکینگ آپارتمان

اگر تا اینجای مطلب ما را همراهی کرده‌اید، باید به شما بگوییم تا اینجا مطالب زیادی را درباره قوانین پارکینگ آپارتمان می‌دانید. معمولاً افراد زمانی به فکر یادگیری قوانین پارکینگ آپارتمان می‌افتند که درگیر اختلافی شده‌اند که یا می‌خواهند اشتباهی را به دیگر همسایگان توضیح دهند و یا به نحوی می‌خواهند از خواسته خودشان دفاع کنند و به صورت قانونی آن را پیش ببرند.

به عنوان انتهای این موضوع، می‌خواهیم به شما بگوییم شما بی‌دلیل اینجا نیستید و بی‌دلیل، این بخش از مطلب را نمی‌خوانید. توصیه می‌کنیم تحت هیچ شرایطی، سراغ درگیری راه‌های پیچیده‌تر نروید؛ چرا که قبل از همسایه تان، این شما هستید که وقت ارزشمندتان را صرف این موضوع می‌کنید و برای خودتان درگیری ایجاد می‌کنید.

تا جایی که می‌توانید رواج دهنده رفتار درست و انسانی در بین همسایگان باشید و با توافق و دل راضی، این مسیر تقسیم‌بندی پارکینگ آپارتمان را پیش ببرید.

اهمیت استفاده از تجهیزات پارکینگ برای پارکینگ آپارتمان

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای پارکینگ آپارتمان خود انجام دهید، برقراری امنیت آن است، و این امر میسر نمی‌شود مگر با کمک گرفتن از تجهیزات پارکینگ؛ در همین راستا، شرکت کیمیا صنعت اسپیتمان با بیش از 13 سابقه در تولید و نصب تجهیزات پارکینگ، می‌تواند به شما کمک کند. این روزها با وجود افزایش تعداد خودروها و بالا رفتن ترافیک در سطح شهر، استفاده از تجهیزاتی مثل کار استاپر، آینه محدب، ضربه‌گیر و… برای پارکینگ، دیگر انتخابی لوکس محسوب نمی‌شود و یک باید است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هرچه زودتر نسبت به خرید تجهیزات پارکینگ اقدامات لازم را انجام دهید تا امنیت خود و همسایه‌های خود را تعیین کنید.

و در نهایت ….

و در نهایت این هم از قوانین پارکینگ آپارتمان!

سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سؤال و یا تجربه ای از قوانین پارکینگ آپارتمان دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان بلاگ ما به اشتراک بگذارید.