همه مطالب

معرفی انواع تابلو ترافیکی(اخطاری،انتظامی،اخباری) و کاربرد آن‌ها

تابلوهای اخطاری، انتظامی و اخباری چه کاربردی دارند؟ شاید بتوان به راحتی گفت که تابلوهای ترافیکی یکی از مهم­ترین علائم هشداردهنده در جاده­‌ها هستند. عمر استفاده از این تابلوها بسیار بیشتر از دیگر تجهیزات ترافیکی جاده­ای و شهری است. بسیاری از جاده­‌ها دارای مسیرهایی پرپیچ و خم هستند که ضرورت وجود تابلوهای ترافیکی برای سر این پیچ­‌ها روشن است. هر ساله در برخی از نقاط کشور شاهد حوادث ناگوار و تلخی هستیم که تنها در اثر نبود تابلوهای هشداردهنده اتفاق افتاده است. با کیمیا صنعت اسپیتمان همراه باشید تا در ادامه به آشنایی با انواع تابلوهای ترافیکی و کاربرد آن‌ها بپردازیم.

تابلوهای ترافیکی

انواع تابلوهای ترافیکی

تابلوهای ترافیکی علائمی هشداردهنده هستند که در اشکال هندسی مختلف با رنگ­‌هایی متنوع و کاربردهایی مختلف در سطح جاده­‌ها و شهرها نصب می­‌شوند. شاید با گذشت از مسیرهای همیشگی و عادی هیچ­‌گاه از وجود یا وضعیت این علائم مطلع نشوید؛ چرا که آگاهی کامل نسبت به آن محله دارید؛ اما لزوم وجود این تابلوها زمانی مشخص می­‌شود که در جاده­ای ناآشنا در حال رانندگی هستید و شاید سلامت شما در رسیدن به مقصد در گرو این علائم باشد. به طور کلی وجود تابلوهای ترفیکی شهری و جاده­‌ای نقش کلیدی در حفظ جان شهروندان و نظم شهر دارند.

انواع تابلوهای ترافیکی

به‌طورکلی، سه دسته تابلو ترافیکی داریم:

  1. تابلوهای انتظامی: در این دسته تابلوهای بازدارنده قرار دارند. این تابلوها به طور معمول از لحاظ هندسی دایره‌­ای شکل هستند و در آن از رنگ‌­ هشداردهنده قرمز استفاده شده است. تابلو ایست، توقف ممنوع، سبقت ممنوع و… از پرکاربردترین انواع تابلوهای انتظامی هستند.
  2. تابلوهای اخطاری: این دسته از تابلوها برای اعلام خطر و هشدار به رانندگان مورد استفاده قرار می­‌گیرد.. عموما این تابلوها مثلثی شکل و با حاشیه‌­ای به رنگ قرمز هستند. خطر ریزش سنگ، خطر پرتاب سنگ، دست انداز، گذرگاه عابر پیاده و… از نمونه‌­های تابلوی اخطاری هستند. در ادامه به‌طور کامل بررسی خواهیم کرد که این تابلوهای اخطاری چه کاربردی دارند.
  3. تابلوهای اخباری: تابلوهای ترافیکی اخباری آن دسته از علائمی هستند که وظیفه خبر دادن و آگاهی بخشی عموم را بر عهده دارند. برخلاف دو دسته‌­ فوق، تابلوهای اخباری محصور به رنگ و شکلی خاص نیستند. آبی، زرد، سبز و سفید رنگ‌­هایی هستند که در اشکال دایره، مثلث، مستطیل و مربع وجود دارند. ایستگاه اتوبوس، جایگاه سوخت، پارکینگ و… نمونه­‌هایی از تابلو اخباری هستند.

کاربرد تابلوهای ترافیکی اخطاری، انتظامی و اجباری

کاربرد تابلو های ترافیکی

اصولا هدف از نصب تابلوهای ترافیکی هدایت صحیح رانندگان و حفظ امنیت شهروندان است. کاربرد تابلوهای ترافیکی نیز بر اساس انواع آن مشخص می­‌شود که در ادامه برای هر نوع کاربرد آن‌را شرح خواهیم داد.

تابلوهای اخطاری چه کاربردی دارند

کاربرد تابلوهای اخطاری برای خطرات بالقوه‌­ای است که رانندگان را تهدید می­‌کند. این تابلوها به منظور هشدار دادن به راننده در سطح جاده­‌ها و شهرها نصب می­‌شود. استفاده از تابلوهای اخطاری باعث آگاه شدن راننده از خطرت احتمالی خواهد شد که در نتیجه با کاستن سرعت به‌دست راننده و یا در نظر گرفتن سایر موارد امنیتی، موجب کاهش وقوع حوادث ناگوار می‌شود. نکته‌ی مهم در رابطه به کاربرد تابلوهای اخطاری این است که باید از استفاده افراطی و بیش از حد آن پرهیز کرد، چراکه این امر سبب بی‌توجهی رانندگان به این نوع از تابلوهای حیاتی خواهد شد

تابلوهای انتظامی چه کاربردی دارند

تابلوهای انتظامی، اخباری و اخطاری هر کدام طبق حوزه وظیفه خود کاربردهایی دارند. تابلوهای انتظامی در شهر­ها و جاده‌­ها کاربرد دارند. هدف آن هدایت رانندگان به مسیری صحیح برای رسیدن به مقصد است.

تابلوهای اخباری چه کاربردی دارند

کاربرد  تابلوهای اخباری برای آگاهی دادن به رانندگان از شرایط راه‌­ها و امکانات موجود در جاده­ و شهر است. از دیگر کاربردهای تابلوهای ترافیکی می­توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • پیدا کردن بهترین مسیر در کوتاه‌­ترین زمان
  • کاهش خطرات جاده­‌ای
  • کاهش میزان تصادفات جاده‌­ای و شهری
  • مدیریت ترافیک
  • دسته بندی خیابان‌­ها
  • معرفی به گردشگران و جذب آن‌ها

به طور کلی کاربرد تمامی تابلوهای ترافیکی برای افزایش ایمنی در جاده‌­ها و شهرها است.

نصب تابلو علائم راهنمایی و رانندگی

در مطالب گفته شده با کاربرد انواع تابلو ترافیکی آشنایی پیدا کردیم؛ اما نکته مهم در خصوص تابلوهای ترافیکی، محل نصب آن­‌ها است. تابلویی که در محل نامناسب نصب شود، از لحاظ فنی هیچ کاربردی ندارد. به طور کلی نصب تابلو در مکان نامناسب با نبود آن هیچ فرقی ندارد. تابلوهای ترافیکی باید در معرض دید رانندگان و عابران قرار داشته و سبب سد معبر نشود. تابلوهای ترافیکی عموما بر روی میله‌­ای بند جوش یا پیچ و مهره می‌­شوند. این میله باید تا حد استاندارد در زمین کاشته شود و پی مناسب برای آن در نظر گرفته شود. میله تابلو باید درون یک مستطیل بتنی درون خاک کاشته شود و به هیچ عنوان از مدل مخروطی استفاده نشود.

تابلو علائم راهنمایی و رانندگی

تاثیر کیفیت تابلو ترافیکی در کاربرد آن

این موضوعی است که شاید از دید خیلی از افراد پنهان باشد. اثربخشی کیفیت تابلو ترافیکی در کاربرد آن، مبحثی است که باید در زمان خرید و نصب تابلو به آن دقت کرد. زمانی علائم هشداردهنده بهترین عملکرد را از خود نشان می­‌دهند که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشند. تابلوهای ترافیکی جاده‌­ای باید به گونه‌­ای باشند که بتوان آن­‌ها را از مسیرهای دور شناسایی کرد و  هدف تابلو را تشخیص داد. وضوح تصویر و نوشته‌های روی تابلوها، مقاومت در برابر باران، باد و آفتاب اهمیت زیادی دارد.

اگر تابلو دارای کیفیت مطلوبی نباشد، حتی اگر در مکان مناسبی هم نصب شده باشد، باز هم کاربرد خوبی ندارد. چرا که به دلیل ضعف در کیفیت تابلو، راننده دیر متوجه علائم تابلو شده و فرصتی برای تصمیم­‌گیری درست ندارد. این امر سبب آسیب دیدگی بیشتر و بروز خسارات جبران ناپذیری می­‌شود. کیمیا صنعت اسپیتمان به عنوان تولید کننده تابلو و تجهیزات ترافیکی با داشتن ربع قرن تجربه در زمینه ساخت و تولید تجهیزات جاده­‌ای می­تواند تمامی محصولات خود را ضمانت کند. این مهم نشان­‌دهنده اطمینان صد در صدی از محصولات تولیدی است. بنابراین در انتخاب تجهیزات جاده و شهری دقت بیشتری داشته باشید.

مزیت تابلوهای ترافیکی برای گردشگران

یکی از موارد مهمی که در جاده‌­ها اهمیت وجود تابلوهای ترافیکی را بیشتر می‌­کند، کمک به گردشگران و توریست­‌ها برای پیدا کردن مسیر و مناطق توریستی و گردشگری است. توجه و سرمایه‌­گذاری روی این مسئله می­تواند در دراز مدت سبب افزایش بهره‌­وری صنعت توریستی و گردشگری منطقه شود.

با آشنایی با انواع تابلوهای ترافیکی و کاربرد آن ها متوجه شدیم که یکی از موارد مهم و اصلی برای کاهش تلفات جاده­ای و امنیت شهروندان، این تابلو ها هستند. استفاده صحیح از این تجهیزات از هر چیز دیگری مهم­تر است. همچنین طبق مطالب بیان شده باید برای کارایی بیشتر، در زمان خرید تجیهزات ترافیکی دقت کافی را داشته باشید. شرکتی را برای خریدتان انتخاب کنید که اطمینانی صددرصدی به مجموعه تولید کننده داشته باشید.­ شما­ می­توانید با خرید تابلوهای ترافیکی مرغوب و ایمن از کیمیا صنعت اسپیتمان، خسارات وارده را به حداقل رسانده و ایمنی جاده را افزایش دهید.