همه مطالب

معرفی کامل انواع یدک کش و توضیح کاربرد آن‌ها

انواع دستگاه یدک کش

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که اتومبیل‌تان به صورت کاملا اتفاقی در جاده یا وسط خیابان خاموش شود؟ اگر هم تا الان با چنین چالشی روبرو نشده باشید، بدون تردید خودروهایی که توسط یدک کش در حال انتقال به تعمیرگاه هستند را بارها مشاهده کرده‌‎اید. ما در این مقاله قصد داریم راجع به این‌گونه دستگاه‌های کمک‌رسان صحبت کنیم و توضیح دهیم که دستگاه یدک کش چیست و چه انواعی دارد؟ تا انتها همراه ما باشید.

دستگاه یدک کش چیست؟

این‌که دستگاه یدک کش چیست و چه کاربردی دارد، پرسشی است که اغلب افراد پاسخ آن را نمی‌دانند، دلیلش هم این است که یدک کش‌ها در خیابان‌ها و جاده‌ها کمتر به چشم می‌خورند و عمومیت بالایی در میان مردم ندارند.

دستگاه‌‏های یدک کش، یکی از انواع تجهیزات ترافیکی و ماشین آلات راه‌سازی محسوب می‌شوند. این دستگاه، نوعی خودرو وانت بار است که وزن آن بیش از 2 تن می‌‎باشد. یدک کش بسیار شبیه به جرثقیل است و همانند جرثقیل، دارای دو ابزار مهم هیدرولیک و اهرم است. نحوه کار یدک کش به این شکل است که هیدرولیک و اهرم قدرتمند آن زیر خودروی خراب قرار می‌گیرد و پس از بالا رفتن چرخ‌‏های خودرو، اتومبیل خراب به راحتی قابلیت حمل پیدا می‌کند.

این دستگاه وسیله‌ای مناسب برای جابجایی انواع خودرو در وزن‌ها و سایزهای مختلف است. یدک کش، توسط تجهیزاتی که قبل تر اشاره کردیم خودروی خراب را بکسل کرده و به محل تعمیر یا مکان مورد نظر منتقل می‌کند.

انواع یدک کش

دستگاه‌های یدک کش انواع مختلفی دارند که با توجه به وزن و نوع خوردوها در مدل‌های مختلفی طراحی شده‌‎اند. از این رو، آشنایی با انواع دستگاه یدک کش باعث می‌شود تا در زمان خرابی اتومبیل، یدک کش مناسب خوردوی خود را انتخاب کنید. انواع دستگاه یدک کش عبارتند از:

یدک کش integrated

بهتر است بدانید که این نوع یدک کش، نسبت به سایر یدک کش‌ها تخصصی‌تر بوده و مناسب وسایل نقلیه سنگین همچون کامیون‌‏ها و اتوبوس‌ها می‌باشد. یدک کش مدل integrated، یک کامیون غول پیکر است که با قدرت بالای خود، به خوبی تحمل وزن خودروهای سنگین را دارد. به دلیل وزن بالا و اندازه‏ خودروهای بزرگ، این یدک کش از محورهای اضافه و بازوهای متعدد خود کمک می‌گیرد.

یدک کش integrated

یدک کش flatbed

این دستگاه، یکی از رایج‌ترین و ایمن‌‏ترین دستگاه‌‏های یدک کش است که کاربردهای فراوانی دارد. یدک کش flatbed به دلیل ابعاد بزرگش، توانایی جابجایی چندین خودرو و حتی قایق را دارد و به دلیل طراحی ایمن، گزینه بسیار خوبی برای انتقال اتومبیل‌های صفر از کارخانه به مکان‌‏های دور و نزدیک، می‎‌باشد.

این یدک‌کش در واقع یک کامیون باریک است که در قسمت انتهایی خود یک سطح تخت و طولانی و یک سطح تخت اما شیب‌دار و هیدرولیکی دارد. این دو سطح صاف و شیب دار در انتقال خوردوی خراب شده به بالای یدک کش و کشیدن خوردو به عقب، بسیار خوب عمل می‌کنند.

یدک کش flatbed

یدک کش wheel lift

هرچند این دستگاه نسبت به یدک کش flatbed ارزان‌تر است اما ایمنی کمتری نیز دارد. مکانیزم این یدک کش، همانند یدک کش‌های زنجیری است که در گذشته بسیار مورد استفاده بودند. اما به جای زنجیر، در این دستگاه از یک میله فلزی بلند استفاده می‌شود. این میله، در زیر دو چرخ جلویی یا عقب خودرو قرار داده می‌شود و به کمک بالابر هیدرولیکی، خودرو را از زمین بلند می‌کند. مزیت این مدل نسبت به یدک کش‌های زنجیری این است که دیگر به سپر خودروها آسیبی وارد نمی‌شود.

یدک کش wheel lift