همه مطالب

تجهیزات ترافیکی شهری شامل چه مواردی است

وسایل-ترافیکی-شهری

تجهیزات ترافیکی را می‌توان یکی از مهم‌ترین المان‌های موجود در سطح شهر دانست که با هدف ایجاد نظم در عبور و مرور افراد و وسایل نقلیه، نصب و استفاده می‌شوند. نمونه‌های زیادی از تجهیزات ترافیکی را می‌توان در سطح شهر، ورودی‌ها و خروجی‌ها، کنار خیابان‌ها، معابر و بزرگراه‌ها مشاهده کرد. وجود هر یک از موارد نام‌برده شده نقش قابل ‌توجهی در کنترل و مدیریت ترافیک دارد. شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که تجهیزات ترافیکی شهری شامل چه مواردی است؟ ابزارهای مختلفی در این حوزه وجود دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استوانه ترافیکی، چشم گربه‌ای، تابلوهای ترافیکی، آینه‌های ترافیکی، سرعت‌گیرها و مخروط ترافیکی اشاره کرد. استفاده مناسب و به موقع از این ابزارها می‌تواند سبب کاهش تصادفات و افزایش ایمنی سطح شهر گردد.

تجهیزات ترافیکی شهری شامل چه مواردی است؟

کله‌قندی ترافیکی

کله‌قندی ترافیکی را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات لازم جهت تعیین محدوده محل مأموریت به‌شمار آورد. از این المان می‌توان برای مرزبندی مکان‌هایی که دور آن‌ها نوار خطر کشیده شده است استفاده کرد. نوار شب‌رنگ به‌کار رفته در کله‌قندی به دید بهتر رانندگان در شب کمک می‌کند و تعداد تصادفات را در شب به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

کله‌قندی کف لاستیکی از وزن مناسبی برخوردار است. همین امر باعث می‌شود که به سادگی از محل مورد نظر حرکت نکند. هم‌چنین جنس پلاستیک به‌کار رفته در این المان دارای مرغوبیت بالایی است و در برابر عوامل محیطی بسیار مقاوم است. البته از مانع مخروطی نیز می‌توان در محل مأموریت استفاده کرد. آن‌ها از پارک خودروها در محل مأموریت جلوگیری می‌کنند.

کله-قند-ترافیکی

انواع تابلو ترافیکی شهری

یکی از پرکاربردترین تجهیزات ترافیکی شهری، انواع تابلو ترافیکی است. با افزایش خودروها و تعداد خیابان‌ها، برای حفظ امنیت، نظم و کاهش ترافیک باید از این تابلوهای ترافیکی استفاده کرد. البته زمانی این تجهیزات ترافیکی بیشترین کارایی را دارند که در مکان مناسب و با توجه به شرایط آب‌وهوایی در جای درستی نصب شوند. از دیگر مزیت‌های این تابلوهای ترافیکی، مسیریابی سریع رانندگان است. این امر در کاهش ترافیک و آلودگی بسیار مؤثر است.

این تابلوها باید براساس زمان‌بندی مناسب، بررسی و ترمیم شوند. عدم نگهداری اصولی از این تجهیزات ممکن است سبب ناخوانا شدن تابلوها و ایجاد سردرگمی در مسیریابی شود. بنابراین این تابلوها باید به‌طور مرتب ترمیم و درصورت نیاز تعویض شوند.

استفاده از نوارخطر جهت آگاهی بخشی

شاید تاکنون نوارخطرهای بسیاری را در طرح‌های مختلف دیده باشید. علت این تفاوت، اختصاصی بودن هر طرح در یک ارگان مشخص است. کاربرد اصلی نوارخطرها را می‌توان در ارگان‌هایی مثل آتش‌نشانی و نیروی انتظامی مشاهده کرد. رنگ نوارخطر آتش‌نشانی زرد است و نام و علامت آتش‌نشانی بر روی آن درج شده است. رنگ نوارخطر نیروی انتظامی نیز زرد است، با این تفاوت که در مواردی بر روی آن خطوط مشکی وجود دارد. بر روی این دسته از نوارها، کلمه خطر ثبت شده است. از نوارخطر جهت آگاهی بخشی نسبت به یک موضوع استفاده می‌شود. در مواردی مثل خطرناک بودن یک محیط برای مردم عادی، عدم اجازه ورود به یک مکان مشخص، امکان تصادف در یک مکان و… کاربرد دارد.

آینه محدب

بسیاری از تصادفات جاده‌ای که منجر به فوت سرنشینان خودرو می‌شود بر سرپیچ‌های تند که راننده دید کافی ندارد، اتفاق می‌افتد. وجود آینه محدب ترافیکی بر سر این پیچ­‌ها­­ می‌­تواند تا حد بسیار مطلوبی از بروز این گونه تصادفات ناگوار جلوگیری کند. شکل برآمده این آینه، دید بیشتری را در اختیار راننده قرار می­‌دهد. این آینه‌­ها نقاط کور پیچ­‌ها و جاده‌­ها را به راننده نشان می‌­دهند و به آن در تشخیص مسیر درست کمک می‌­کنند. تهیه و نصب این آینه­‌ها باید بر اساس نیاز جاده و شرایط آب­‌و‌هوایی منطقه صورت گیرد. برای اطلاع از قیمت انواع آینه‌­های محدب و سایر تجهیزات ترافیک شهری می­‌توانید به وب‌سایت کیمیا صنعت اسپیتمان مراجعه نمایید.

تجهیزات ترافیک شهری

استفاده از بولارد ترافیکی

از بولارد ترافیکی برای آگاهی‌بخشی به شهروندان و جلوگیری از ورود آن‌ها به مکان مأموریت استفاده می‌شود. بولاردها نقش مهمی در اطلاع‌رسانی مردم دارند. درواقع نیروهای پلیس و آتش‌نشانی در زمان مأموریت به کمک این المان‌ها، مردم را کنترل و هدایت می‌کنند. بولارد ترافیکی نیز این امکان را دارد که مسیر رفت و آمد خودروها را نشان دهد.

مواد اولیه موجود در بولاردها، اتیلن باکیفیت است که در برابر تغییرات آب‌وهوایی مقاومت بالایی دارد. از دیگر مزایای بولارد ترافیکی می‌توان به حمل آسان و امکان تاشو بودن آن اشاره کرد. جالب است بدانید بیشترین تعداد نصب از این نوع تجهیز ترافیکی توسط ارگان‌های پلیس و آتش‌نشانی انجام می‌گیرد؛ بنابراین بولاردهای ترافیکی را می‌توان یکی از المان‌های مؤثر در این ارگان‌ها معرفی کرد.

گل­میخ ترافیکی

یک نمونه از تجهیزات ترافیکی شهری که سهم زیادی در تأمین امنیت و نظم در عبور و مرور خودروها دارد، گل­میخ است. از این ابزار کاربردی می­توان برای جداسازی مسیرهای تردد، ایجاد محدودیت و هشدار به ­راننده استفاده کرد. گل­میخ‌­های نصب شده در جاده‌­های بین شهری می­‌توانند تا حد بسیاری از بروز تصادفات جلوگیری کنند. به­‌عنوان مثال اگر به ­هر دلیلی راننده دچار خواب‌آلودگی شود، در صورت انحراف از مسیر و قبل از خروج از جاده، برخورد تایر خودرو به گل­میخ‌­های ترافیکی و ایجاد لرزش و صداهای شدید راننده هوشیار می­‌شود. گل­میخ‌­های هوشمند و یا گل­میخ­‌های شب‌رنگ در تعیین محدوده جاده نقش به‌سزایی دارند.

گل-میخ-ترافیکی

چراغ‌های راهنمایی و رانندگی

نقش چراغ راهنمایی، هدایت عابران و رانندگان در سطح شهر است که تأثیر به‌سزایی در کنترل ترافیک دارد.  چراغ راهنمایی در دسته تجهیزات هوشمند جای دارد و جهت نظارت و کنترل خودروها در محل‌های پرتردد استفاده می‌شود. در واقع چراغ راهنمایی با هدایت صحیح و تعیین حق تقدم خودروها و عابران ‌از ایجاد ترافیک‌های سنگین در سطح شهر جلوگیری می‌کند. کارکرد چراغ راهنمایی به این صورت است که با اختصاص زمانی مشخص مربوط به تردد خودروها، مانع رفت و آمد عابران از خیابان می‌شود و برعکس با اختصاص زمانی معین جهت تردد عابران، مانع عبور خودروها می‌گردد. در هنگام استفاده از این المان توجه به زمان عاملی مهم تلقی می‌شود. پیش از خرید چراغ‌های راهنمایی و رانندگی بهتر است با متخصصان این حوزه مشورت کنید؛ زیرا شکل ظاهری و کاربرد چراغ‌ها با یکدیگر متفاوت است.

با پاسخ به سؤال «تجهیزات ترافیکی شهری شامل چه مواردی است؟» به طور کامل با تجهیزات ترافیکی پرکاربرد و اهمیت استفاده از آن‌ها در مکان‌های مناسب آشنا شدید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در سایت کیمیا صنعت اسپیتمان در تماس باشید و با طرح پرسش و اشتراک­گذاری نقطه نظرات خود با ما، در این مسیر هدف­مند یاری‌رسان ما باشید.