همه مطالب

پارکینگ های عمومی چه تجهیزاتی دارند؟

تجهیزات پارکینگ عمومی

یکی از مکان‌هایی که ممکن است در هفته چندبار از آن استفاده کنید، پارکینگ‌های عمومی است. افزایش روزافزون جمعیت و روند افزایشی وسایل نقلیه سبب شده تا تعداد پارکینگ‌های عمومی نیز افزایش یابد. به همین خاطر انتظار می‌رود تجهیزات پارکینگ‌های عمومی به‌روز و استفاده از آن آسان‌تر شود؛ امّا پارکینگ های عمومی چه تجهیزاتی دارند؟ تجهیزاتی که سبب سهولت در رفت و آمد شوند و تمامی امکانات برای آسوده‌خاطر بودن رانندگان را فراهم آورد. در ادامۀ مطلب به توضیحات بیشتر در خصوص تجهیزات پارکینگ عمومی خواهیم پرداخت.

تجهیزات پارکینگ عمومی

پارکینگ های عمومی چه تجهیزاتی دارند؟

یکی از مواردی که سبب می‌شود رانندگان از استفاده از پارکینگ‌های عمومی خودداری کنند، طولانی بودن صف ورود و خروج و شلوغ بودن پارکینگ‌ها است. در حال حاضر سیستم‌های مدیریتی پارکینگ‌ها در حال به‌روز شدن هستند و شاهد پارکینگ‌های مکانیزه‌ای هستیم. این تجهیزات به‌روز شامل: سیستم محاسبه و پرداخت وجه خودکار، سیستم ثبت ورود و خروج خودکار، تجهیزات رفاهی رانندگان، سیستم گل‌میخ هوشمند و سیستم پیشرفته امنیتی و راهنمایی است.

سیستم محاسبه و پرداخت خودکار وجه

با راه‌اندازی دستگاه پرداخت خودکار وجه، فرآیند تردد برای رانندگان بسیار آسان و ایده‌آل شده است. به‌طور کلی این سیستم یکی از پرکاربردترین تجهیزات پارکینگی به‌شمار می‌رود که وجود آن در هر پارکینگ عمومی الزامی است. این دستگاه در قسمت ورودی و در مکان راه‌بند پارکینگ نصب می‌شود و نحوۀ عملکرد آن به این شکل است که پس از ورود به پارکینگ، در قسمت راه‌بند توسط دستگاه و به‌صورت اتوماتیک یک عدد به ‌شما تعلق می‌گیرد. بر روی این بلیط الکترونیکی، اطلاعات ورودی شما که شامل تاریخ دقیق ورود است ثبت می‌شود. این مطلب بدین معنا است که برای هر خودروی وارد شده به پارکینگ، یک بلیط تعریف شده است.

در هنگام خروج نیز با پس دادن بلیط، هزینه پارکینگ شما به‌طور دقیق محاسبه می‌شود و پس از پرداخت این هزینه اجازه خروج دارید. این بلیط مجدد وارد سیستم شده و به خودروهای بعدی تعلق می‌گیرد. این چرخه در طول ۲۴ ساعت ادامه دارد.

پارکینگ عمومی

سیستم ثبت ورود و خروج خودکار

شاید برایتان پیش آمده باشد که وقت زیادی را در صف‌های ورودی پارکینگ برای دریافت بلیط صرف کرده باشید. با وجود این دستگاه در پارکینگ می‌توانید به‌راحتی و بدون معطلی وارد و خارج شوید. در زمان ورود، دستگاه به‌طور خودکار اطلاعات ورودی را ثبت می‌کند. این عمل به کمک سنسورهایی که در کف پارکینگ تعبیه شده است انجام می‌شود. این مطلب به این معنی است که خودرو بدون توقف و به‌سادگی وارد پارکینگ می‌شود. بنابراین به کمک این تکنولوژی می‌توان به ‌سرعت فرآیند ورود و خروج را انجام داد.

تجهیزات رفاهی رانندگان

پارکینگ های عمومی چه تجهیزاتی دارند؟ یکی از مهم‌ترین موارد در پاسخ به این سوال، تجهیزات رفاهی رانندگان است. منظور از تجهیزات رفاهی رانندگان، تجهیزات پارکینگی است که در پارکینگ‌های عمومی به ‌منظور سهولت در پارک کردن و خارج شدن از پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید بارها برایتان این اتفاق افتاده باشد که در زمان ورود یا خروج از پارکینگ با مشکلاتی مانند نداشتن دید مناسب در پیچ‌ها یا برخورد با دیوارهای پارکینگ مواجه شده باشید. تجهیزات پارکینگی مهم و کاربردی در پارکینگ‌ها شامل آینه محدب ترافیکی، کار استاپر و ضربه‌گیر است.

آینه محدب ترافیکی

نوعی آینه از جنس فلز یا شیشه است که بر سر پیچ‌های پارکینگ به ‌منظور افزایش دید راننده نصب می‌شود. این آینه‌ها در زمان بروز حادثه و نبود دید کافی می‌تواند به راننده کمک کند تا تصمیم درستی بگیرد.

کار استاپر

نوعی ابزار برای سهولت در پارک کردن خودرو است. این محصول به راننده کمک می‌کند که به‌ راحتی خودروی خود را درمحل تعیین شده پارک نماید. وجود این محصول کاربردی در پارکینگ‌های عمومی می‌تواند از برخورد وسایل نقلیه در حال پارک با دیگر خودروهای پارک شده جلوگیری کند. وجود کار استاپر پارکینگی در پارکینگ­‌های عمومی می‌­تواند تا حد قابل قبولی از هدر رفت زمان برای پارک کردن خودرو جلوگیری کند.

کار استاپر پارکینگ

ضربه‌گیر

در زمان تردد در پارکینگ‌های عمومی ممکن است به ‌علت فضای کم پارکینگ، خودرو با دیوارها و یا ستون‌های پارکینگ‌ برخورد کند. در صورت وجود ضربه‌گیر از برخورد خودرو و آسیب دیدن آن و دیوارها جلوگیری می‌شود.

سیستم پیشرفته امنیتی و راهنمایی

یکی از تجهیزاتی که در پارکینگ‌های عمومی وجود دارد، سیستم‌های امنیتی ورود و خروج است. دوربین‌های مداربسته، یک نمونه از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزار برای سیستم‌های امنیتی است. با وجود دوربین‌های امنیتی می‌توان تمامی ترددها را در پارکینگ عمومی زیر نظر داشت.

در پارکینگ­‌های عمومی باید سیستمی وجود داشته باشد که راننده از تعداد فضاهای خالی موجود در هر قسمت اطلاع یابد. این سیستم با قرار دادن تابلوهایی هوشمند در هر قسمت، تعداد کل فضاها و تعداد فضاهای خالی را نشان می­‌دهد. این سیستم هوشمند می­تواند شلوغی­های کاذب پارکینگ‌­های عمومی را مدیریت کند.

سیستم گل­میخ هوشمند

یکی از تجهیزاتی که نقش بسیار مهمی در کنترل خودروها  دارند، گل­‌میخ‌­ها هستند. آن­ها مانند کار استاپر­ها به راننده کمک می­‌کنند که خودروی خود را در محل تعیین شده پارک نماید. در برخی از پارکینگ‌­های عمومی ممکن است در شب، نور کافی و مناسب برای دید بهتر به جایگاه­‌های پارک وجود نداشته باشد. با نصب گل­‌میخ­‌های هوشمند مجهز به نور LED، راننده در نور کم نیز می‌­تواند خودروی خود را به­‌راحتی پارک نماید.

تجهیزات پارکینگ­‌های عمومی در برخی از موارد بسیار محدود و ساده هستند؛ امّا نباید از مزایا و کاربردهای آن­ها نیز غافل شد. با افزایش روزافزون خودروها در کلان‌شهرها به ­وجود چنین تجهیزاتی در پارکینگ‌­های عمومی نیاز داریم. این امر می­‌تواند سبب کاهش ترافیک در خیابان‌­ها برای پیدا کردن جای پارک شود. هم‌چنین می­‌تواند در کاهش آلودگی هوا و ایجاد رفاه بیشتر برای شهروندان نیز تأثیرگذار باشد.

از این جهت شرکت کیمیا صنعت اسپیتمان، تولید کننده انواع تجهیزات پارکینگی و انواع تجهیزات ترافیکی، برای بهبود، پیشرفت و به­‌روز کردن تجهیزات پارکینگ‌­های عمومی تمامی تلاش و همت خود را در این راستا به‌کار گرفته است. این شرکت تولیدی با داشتن کادری مجرب از کارشناسان و مهندسین خبره در این زمینه می‌­تواند راهنمای بسیار خوبی برای تجهیز پارکینگ‌­های عمومی، شخصی، ساختمانی و… باشد. در ­صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه فعالیت شرکت و محصولات تولیدی آن و هم‌چنین جهت مشاوره خرید تجهیزات پارکینگ می­‌توانید از وب‌سایت کیمیا صنعت اسپیتمان نیز دیدن فرمایید و با کارشناسان این شرکت نیز تماس برقرار نمایید.