همه مطالب

تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور

تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور

موتورسیکلت از جمله وسایل نقلیه پرکاربرد در همه مناطق به ویژه در شهرهای بزرگ است؛ چرا که مشکلات کمتری از بابت جای پارک، ترافیک، مصرف سوخت و… دارد. با این وجود خطرات استفاده از موتور سیکلت زیاد است و موتور سواران حتما باید به تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور جهت کاهش آسیب های احتمالی توجه داشته باشند. برخی از این تابلوها ویژه موتور و برخی به صورت عمومی برای همه لوازم نقلیه نصب می شوند. همچنین علاوه بر رعایت دستورات تابلو راهنمایی رانندگی، قوانینی همچون داشتن گواهینامه، استفاده از کلاه ایمنی، عدم صحبت با تلفن همراه و… نیز باید رعایت شوند.

16 تابلو مهم راهنمایی رانندگی مخصوص موتور

در میان انواع تابلو ترافیکی، مواردی هستند که ویژه موتور سواران در سطح معابر نصب می شوند. همه رانندگان موتور سیکلت موظف به رعایت این تابلوها بوده و عدم توجه به آن ها می تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. مهمترین تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور به شرح زیر هستند:

1. عبور موتور سیکلت ممنوع

یکی از پرتکرارترین تابلوها در سطح خیابان ها، بزرگراه ها و آزادراه ها، تابلو عبور موتور سیکلت ممنوع است. با نصب این تابلو در ابتدای هر مسیری، رانندگان موتور سیکلت اجازه عبور از آن را نخواهند داشت. معمولا پل های درون شهری، خط ویژه اتوبوس، ابتدای جاده ها و… این تابلو را مشاهده می نمایید.

تابلو عبور موتور ممنوع عبور موتور گازی ممنوع

2. عبور موتورگاری ممنوع

این تابلو مخصوص موتورهای گازی قدیمی است که ممنوعیت ورود آن ها را نشان می دهد. در محل هایی که سرعت کم باعث خطر باشد یا دودزا بودن آن ها مشکل ایجاد کند از این تابلو استفاده می شود.

3. محل پارک موتور سیکلت؛ یکی از مهمترین تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور

از جمله تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور، برای محل پارک این وسیله نصب می شود. همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید، این تابلوها معمولا رنگ آبی داشته و تصویری از حرف P و یک موتور سیکلت دارند.

محل پارک موتور سیکلت

4. محل عبور موتور

یکی از تابلوهای راهنمای رانندگی موتور، تابلوی ویژه برای تردد موتورسواران است. این تابلو معمولا در ابتدای مسیری نصب می شود که فقط راکبان موتور می توانند از آن عبور نمایند.

محل عبور موتور از تابلوهای ترافیکی موتور

5. عبور وسایل نقلیه موتوری ممنوع

این تابلوی راهنمایی رانندگی مشترک برای تمام رانندگان وسایل نقلیه اعم از موتور یا ماشین است. با مشاهده این تابلو با هر وسیله نقلیه ای که باشید اجازه عبور نخواهید داشت.

عبور وسایل نقلیه موتوری ممنوع

6. عبور تمامی وسایل نقلیه ممنوع

با مشاهده این تابلو تفاوتی ندارد که از چه وسیله نقلیه ای استفاده می کنید؛ در هر صورت حق عبور از آن مسیر را نخواهید داشت. این تابلو شامل حال دوچرخه سواران، گاری ها، موتور سیکلت و… می شود.

7. تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور، بوق زدن ممنوع

نمونه ای از تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور و یا هر وسیله نقلیه دیگری که در معابر شهری به ویژه در بیمارستان ها نصب می شود، تابلو بوق زدن ممنوع است. با مشاهده این تابلو اجازه زدن بوق و یا هر نوع کاری که آلودگی صوتی ایجاد کند نخواهید داشت.

بوق زدن ممنوع از علائم تابلوهای راهنمایی رانندگی مخصوص موتور

8. دور زدن ممنوع

محل هایی در معابر وجود دارند که اجازه دور زدن در آن ها را نخواهید داشت. به عنوان مثال اگر قبل از ورود به میدان مسیری مختص دور زدن وجود نداشته باشد، اجازه این کار را بدون گردش در میدان نخواهید داشت. این ممنوعیت را با تابلو دور زدن ممنوع مشخص می نمایند.

 

9. گذرگاه عابر پیاده

از جمله تابلوهای راهنمایی رانندگی که موتورسواران نیز باید بسیار به آن توجه داشته باشند، تابلوهای گذرگاه عابر پیاده است. این تابلوها نشان می دهند که امکان عبور عابر پیاده از مسیر وجود دارد و رانندگان باید با احتیاط بیشتر و سرعت کمتری حرکت نمایند تا از بروز تصادف جلوگیری شود.

10. رعایت حق تقدم

معمولا در ورود مسیرهای فرعی به اصلی تابلویی با عنوان رعایت حق تقدم نصب می شود تا رانندگان بدون توجه به مسیر دیگر وارد نشوند. توجه به حق تقدم رانندگان دیگر از مشکلات و تصادفات بسیاری جلوگیری می نماید.

11. مدرسه، از جمله تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور

در نزدیکی مدارس تابلویی به نشان از وجود مدرسه و امکان عبور دانش آموزان از مسیر نصب می شود. تمام رانندگان اعم از موتور سیکلت، خودرو، دوچرخه و… موظف هستند در این محدوده با سرعت پایین تر و احتیاط بیشتری به مسیر خود ادامه دهند.

12. ایست

تابلو ایست رانندگان را موظف می کند تا حتما توقف کرده و در صورت مساعد بودن شرایط به مسیر خود ادامه دهند. احتمال دیدن این تابلو را بیشتر در ورود به گذرگاه های اصلی خواهید داشت.

13. فقط عبور دوچرخه و پیاده

برخی از تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور را می توانید در فضاهای سبز یا مسیرهایی مشاهده نمایید که برای موتور ممنوعیت ایجاد می کنند. برای مثال تابلو فقط عبور دوچرخه و پیاده که معمولا در پارک ها نصب می شود، نشان می دهد که موتور سواران اجازه ورود به محوطه را نخواهند داشت.

14. خطر

از اسم این تابلو مشخص است که چه کاری انجام می دهد. این تابلو برای هشدار دادن به همه رانندگان در رابطه با خطر احتمالی است. در واقع مشاهده این تابلو به منزله دقت و احتیاط بیشتر برای راننده و معمولا کاهش سرعت خواهد بود.

15. چراغ راهنما

وجود تقاطع هایی که حق تقدم با چراغ راهنمایی رانندگی مشخص می شود نشان می دهد که بعضا رانندگان ناچار به توقف کامل خواهند بود؛ از این رو با کمک تابلو چراغ راهنما این هشدار به راننده داده می شود که هم تقاطع وجود دارد و هم ممکن است مجبور به توقف شود.

16. تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور، دست انداز

به دلایل مختلفی از جمله کنترل سرعت وسایل نقلیه در محل هایی خاص از سرعتگیر یا همان دست انداز استفاده می شود. طبق قانون وجود دست اندازها باید از فاصله دورتر به راننده هشدار داده شود تا بتواند به موقع سرعت خود را کاهش دهد. تابلو دست انداز بهترین وسیله هشدار برای راننده در این رابطه خواهد بود.

تابلو موتور دست انداز

جمع بندی تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور

از جمله وسایل نقلیه پرطرفدار و پرکاربرد موتورسیکلت است که مانند هر وسیله نقلیه دیگری قوانین و تابلوهای راهنمایی رانندگی مخصوص به خود را دارند. تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور شامل عبور موتور ممنوع، جای پارک موتور، عبور موتور گازی ممنوع و… می شوند. همچنین دیگر تابلوهای راهنمایی رانندگی مانند بوق زدن ممنوع، دور زدن ممنوع، رعایت حق تقدم، مدرسه، ایست و گذرگاه عابر پیاده تابلوهایی هستند که برای همه وسایل نقلیه صورت مشترک استفاده می شوند. در بخش نظرات پاسخگوی سوالات شما درباره این تابلوها هستیم.

انواع تابلو ترافیکی مخصوص موتور

سوالات متداول در خصوص انواع تابلو ترافیکی موتور

آیا تابلوهای راهنمایی رانندگی موتور با دیگر وسایل نقلیه تفاوت دارد؟

تعداد محدودی از تابلوها مخصوص موتورسواران بوده و بیشتر این تابلوها مشترک برای همه رانندگان است.

تابلوهای راهنمایی رانندگی به چند دسته تقسیم می شوند؟

به طور کلی تابلوهای راهنمایی رانندگی در ۷ دسته تابلوهای هشداردهنده (اخطاری)، تابلوهای آگاهی دهنده (اخباری)، تابلوهای بازدارنده (انتظامی)، تابلوهای راهنمایی مسیر، تابلوهای محلی، تابلوهای مکمل و برچسب ها تقسیم بندی می شوند.